Advertisement

Altın, Fed yetkililerinin ekonomiye ilişkin endişeleri yatıştırmak için yaptıkları açıklamalar ve bunun sonucu güvenli liman alımlarının azalması ile birlikte, yıl sonunda önce bir faiz artırımına gidileceği beklentisinin güçlenmesi sonucu kaybını korudu.

Spot altın, Pazartesi günkü seviyesi olan ons başına 1,133.44 dolardan, bugün Singapur saati ile 11:22'de 1,134.07 dolara geldi. Metal dün yüzde 0.5 düştü ve bu yıl yüzde 4.3 kaybetti.

Altın geçen hafta, Fed'in piyasalardaki kargaşayı ve Çin'in yavaşlayan büyümesini işaret ederek politika faizini sabit tutması ve bunun sonucu ABD ekonomik büyüme ve enflasyonuna ilişkin şüphelerin artması sonucu son dört haftada ilk kez yukarı yönde hareket etti. Pazartesi günü,  Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, endişelerin geçici olduğunu iddia ederek Fed'in bu yıl faiz artırımına gideceğini düşünen bölgesel Fed başkanları arasına katıldı. Yüksek faizler, yatırımcısına faiz ödemesi yapmayan altının cazibesini azaltıyor.

Singapur'da IG Asia Pte stratejisti Bernard Aw, "Son yorumlara baktığımızda, bu yılın sonunda halen faiz artırımına gidebilirler gibi görünüyor," dedi ve "Belki Eylül'de olmaz ama Aralık halen oldukça mümkün" şeklinde görüş bildirdi.

Faiz Beklentileri

Fed fonları faizi vadeli işlemlerinin gösterdiği üzere, Ekim ayındaki gelecek toplantııda faiz artırımına gidilme ihtimali yüzde 20 olarak görülürken, bu yılın son toplantısı olan Aralık'ta artış ihtimali ise yüzde 48.8 olarak öngörülüyor. Bu oran bir hafta önce yüzde 58.7 seviyesindeydi. Fed Başkanı Janet Yellen bu hafta konuşma yapacak ve bu konuşmasında borçlanma maliyetlerinin bu yıl artırılıp artırılmayacağı konusunda işretler verebilir.
 
Yatırımcılar bu yıl da paralarını altın destekli fonlardan çektiler ve 2013'te başlayan trendi daha da genişlettiler. Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) varlıklar, Bloomberg'in derlediği verilere göre, Pazartesi günü itibariyle 3.3 ton düşerek 1,513.97 tona indi ve 19 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Şanghay Altın Borsası'nda, yüzde 99.99 saflıktaki altının gram fiyatı, dört günlük artışın ardından, yüzde 0.3 düşerek 233ç28 yuana (ons başına 1,138.24 dolar) indi. Gümüş yüzde 0.1 yükselerek ons başına 15.217 dolara çıkarken, platin yüzde 0.1 kazançla ons başına 971.70 dolara ulaştı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
22 Eylül 2015 Salı, 21:29 Misafir bunlar boş konuşarak birilerinin ekmeğine yağ sürüyorlar. bir kere enflasyon 2'nin altında kaldğı sürece faiz yükseltmeleri mümkün değildir. enflasyonun 2'yi bulması ise belki yılları gerektirecektir. bunları bile bile yine boş konuşuyorlar . yazıklar olsun !