Advertisement
EKONOMİK VERİLER VE GÜNDEM ABONE OL

Hizmet sektörü güven endeksi eylülde bir önceki aya göre yüzde 2,3, inşaat sektörü güven endeksi yüzde 2,1 azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül ayına ilişkin sektörel güven endekslerini yayımladı.

Buna göre, ağustosta 99,99 olan hizmet sektörü güven endeksi, eylülde 99,67 değerine düştü. Hizmet sektörü güven endeksindeki azalış, gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Son üç aylık dönemde iş durumunun iyileştiğini ve hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre hizmetlere olan talep beklentisi endeksi yüzde 2, iş durumu ve hizmetlere olan talep endeksleri de sırasıyla yüzde 2,2 ve yüzde 2,8 azaldı.


- Perakende güven endeksi azaldı

Söz konusu ayda mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 4,6 azalarak 96,27 değerine geriledi.

Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki düşüş, mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Son üç aylık dönemde iş hacmi-satışların arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısı da yükseldi.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre mevcut mal stok seviyesi yüzde 4,4 arttı, iş hacmi-satışlar ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 9,3 ve yüzde 8,9 azaldı.


- İnşaat sektörü güven endeksi geriledi

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi yüzde 2,1 azaldı. Geçen ay 82,10 olan inşaat sektörü güven endeksi, ağustosta 80,37 değerine geriledi.

İnşaat sektörü güven endeksindeki azalış, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısında artış bekleyen girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 0,4 arttı, toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 3,7 azaldı.