Advertisement

Altın, yatırımcıların dikkatlerini faiz artırımının zamanlaması ile ilgili ilave işaret alabilmek için Fed Başkanı Janet Yellen'ın yapacağı konuşmaya çevirmeleri ile birlikte, iki günlük kaybını kourudu.

Spot altın yüzde 0.2 düşüşle ons başına 1,122.03 dolara kadar düştükten sonra, Singapur saati ile 10:17'de 1,123.56 dolara geldi. Fiyatlar Salı günü itibariyle son iki günde yüzde 1.3 ile 3 Eylül'den bu yana en hızlı kaybını gerçekleştirdi.

Yellen Perşembe günü Amherst, Massachusetts'te "Enflasyon Dinamikleri ve Para Politikası" konulu bir konuşma yapacak. Yellen bu konuşmanın ardından soru almayacak. Bu nedenle, 17 yetkili arasında bu yıl faiz artırımını uygun gören 13 Fed yetkilisinden biri olup olmadığını açıklayarak piyasa bekleyişlerini yönlendirmek Yellen'ın isteğine kalmış durumda. Yüksek faiz yatırımcısına faiz ödemesi yapmayan altının cazibesini azaltıyor.

Sydney'de Australia & New Zealand Banking Group Ltd. kıdemli emtia stratejisti Daniel Hynes, "Diğer emtia piyasalarında gördüğümüz satış dalgası bir miktar destek görmemiz gerektiğini işaret ediyor," dedi ve "Altın piyasası katılımcıları yakın zamanda faiz artırımına gidilme olasılığından tedirgin ve bu yüzden Yellen'ın konuşmasını bekliyor" şeklinde görüş bildirdi.