Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Konseyi Üyesi Ewald Nowotny, politika yapıcıların Euro Bölgesi enflasyonunu artırmakta zorlanmalarıile birlikte, merkez bankası teşviğinin genişletilmesi konusunda temkinli olduğunu söyledi.

Viyana'da Çarşamba günü Bloomberg Television'a yaptığı değerlendirmede, daha fazla parasal genişlemenin (QE) gerekip gerekmediği sorusunun daha fazla sınananmayı hak ettiğini kaydetti ve "Para politikası kontrolü elden bırakmayan bir politika olmalı. Çok aktif bir şekilde hareket etmemeliyiz" şeklinde görüş bildirdi.

Frankfurt merkezli AMB, Euro Bölgesi'nin çok düşük seyreden enflasyondan kurtarmak için 19 üyeli bloğa halihazırda 1.1 trilyon euroluk (1.2 trilyon dolar) para pompalama taahhüdünde bulunmuş durumda. AMB Başkanı Mario Draghi, bugün Brüksel saati ile 15:00'te Avrupa Parlamentosu'nda konuşacak. Bu konuşmasında, Draghi, düşen emtia fiyatları ve gelişen piyasalardaki yavaşlamayı da içeren ve merkez bankası üzerinde daha fazlasını yapması yönünde baskı oluşturan risklerden bahsedebilir.

Londra merkezli Markit Economics, Çarşamba günkü satın alma yöneticileri anketine dayanarak hazırladığı raporunda, Euro Bölgesi ekonomisinin, artan siparişler ve birikmiş işlerden dolayı üçüncü çeyrekte muhtemelen yüzde 0.4 olan büyümesini sürdüreceğini ve büyümeye devam edeeğini kaydetti.

"Çok Erken"

Aynı zamanda Avusturya Merkez Bankası Başkanı da olan 71 yaşındaki Nowotny, "Euro Bölgesi'nde bir yukarı hareket var," dedi ve "Beklendiği kadar güçlü değil, ama yine de yukarı bir hareket şeklinde konuştu.

Nowotny'nin QE'nin genişletilmesi konusundaki temkinli yaklaşımının bir benzeri de Ljubljana'da konuşan Slovenya Merkez Bankası Başkanı ve AMB Yönetim Konseyi üyesi Bostjan Jazbec tarafından da dile getirildi.

Jazbec, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Para politikası her zaman bir gecikme ile işler," dedi ve "Şu anda QE'nin dışında başka politikalar konsuunda bir tartışma yok. QE sonuç veriyor gibi görünüyor, bu nedenle yeni politikalar konusunda konuşmak için çok erken" şeklinde görüş bildirdi.

İspanya tahvilleri, bu iki politika yapıcının açıklamalarının ardından kayıplarını genişletti ve euro yükseldi.  Avrupa ortak para birimi dolar karşısında yüzde 0.3 yükselerek, Viyana saati ile 13:17'de 1.1156'ya çıktı.

Euro dolar karşısında, AMB'nin rekor düşük faiz oranı, hedefli banka kredileri ve ülke ve kamu şirketlerin tahvilleri, teminatlı tahviller ve varlığa dayalı menkul kıymetler alarak, teşvikleri genişletmesi ile birlikte, 2014 yılının ortsından bu yana, 1.40 seviyesinden düştü.


BU HABERE YORUM YAZ
 
24 Eylül 2015 Perşembe, 17:54 Misafir Bunlar oyun oynuyor fed kararındaki önce artırıcaz diyorlardı fed yapmadı bunlarda çark etti