Advertisement

İstanbul, Küresel Finans Merkezleri Endeksi'nde (GFCI) 3 basamak gerileyerek 47 sıraya indi. Bununla birlikte İstanbul'un reytingi ise 10 puan arttı.

Z/Yen Grubu tarafından 2005 yılında oluşturulan endeks 2007 yılından beri hazırlanıyor ve GFCI mart ve Eylül aylları olmak üzere yılda 2 kere açıklanıyor. Küresel Finans Merkezleri Endeksi'nde dünyanın 84 önemli finans merkezinin sıralaması duyuruluyor.

İstanbul ayrıca daha önemli hale gelmesi beklenen 15 şehir içinde Doha'nın ardından sondan 2. sırada bulunuyor. Daha önemli hale gelmesi beklenen ilk şehir ise Singapur. Bununla birlikte İstanbul hala Doğu Avrupa ve Orta Asya kategorisinde 10 önemli şehirden biri.

Endekste 1. sıra ise Londra'nın oldu. Londra retingini 12 puan birden artırarak 1. sıraya yerleşirken New York'u ise yerinden ederek 2. sıraya attı. Bununla birlikte endekste ilk 13 şehrin 5'i ise ABD'ye ait. New York'u ilk 13'te San Francisco, Washington, Chicago ve Boston izledi.

Endeksin ilk 5 sırasında ise Londra ve New York'un ardından Hong Kong, Singapur ve Tokyo yerlerini korudular.

-Endeksin parlayan yıldızları

Japonya'nın Osaka şehri reytingini 31 puan artırıken 11 basamak birden yükselerek 20. sıraya çıktı.

Brezilya'nın Sao Paulo ve Rio de Janeiro şehirlerinin her ikisi de notlarını 28 puan birden artırarak 12 basamak yükselişle sırası ile 31 ve 35. sıralalara yerleştiler.

Varşova ise 57 puan artış ile 26 basamak birden tırmandı ve 38. sıraya yükseldi. Varşova bu çıkışı ile Doğu Avrupa ve Orta Asya şehirleri içinde ilk sırada olan İstanbul'u da yerinden etmiş oldu.

Lisbon 49 puan ve 11 basamak yükselişe 66. sıraya çıktı.

-Endeksin kaybedenleri

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad 69 puan ve 43 basamak birden düşüşle 57. sıraya indi.

Meksiko City ve Monaco ise 13 puan düşüşle sırası ile 69 ve 72. sıraya indiler.