Advertisement

Son 10 yılda Volkswagen'i küresel satışlarda en üst seviyeye çıkaran CEO Martin Winterkorn, ABD emisyon testlerinde usulsüzlik yaptıklarını itiraf etmesinin ardından istifa etti.

Winterkorn, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, "Volkswagen yeni bir başlangıca ihtiyaç duyuyor, personel konusunda da," dedi ve "İstifamla bu yeni başlangıcın yolunu açıyorum" şeklinde konuştu.

Bu hareket, Cuma günü,  Wolfsburg, Almanya merkezli şirketin dizel araçlara hava kirliliği kontrollerini önleyen bir yazılım koyması ve daha sonra da bu konuda ABD Çevre Koruma Ajansı'na yalan söylemesinin ardından ortaya çıkan dramatik durumdan sonra gerçekleşti. Konuya ilişkin kişisel olarak özür dileyen 68 yaşındaki CEO, hisse senedi fiyatının iki günde yüzde 35 düşmesi ve Almanya hükümetinden çabuk hareket etmesi yolunda baskıların artmasının ardından fazla dayanamadı.

2007 yılında göreve gelen Winterkorn, Almanya'da 20,000 kişiyi işten çıkararak hayatta kalmaya çalışan şirketi kendi yönetimi altında 600,000 çalışanı olan ve Lamborgini lüks ootomobillerinden Scania ağır kamyonlarına kadar 12 markayı içeren dev bir küresel bir güç merkezine döndürdü. Winterkorn ayrıca, agresif büyüme stratejisi izledi, Çin ve Kuzey Amerika'da yoğunlaşarak, tüm dünyada üretim merkezlerinin sayısını 100'ün üzerine çıkardı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
24 Eylül 2015 Perşembe, 23:05 Misafir Wosvagen hisse senedi nasil alabilirim
23 Eylül 2015 Çarşamba, 19:55 Misafir Türkiye'de neler yaptılar acaba bu sorgulanacakmı?