Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Fed Başkanı Janet Yellen, bu yılın ilerleyen dönemlerinde faiz artırımının muhtemelen uygun olduğunu söyledi.

Yellen, ekonomik "sürprizlerin" bu planın değişmesine yol açabilecek olmasına rağmen, ABD merkez bankasının bu yıl faiz artırımı yolunda olduğunu söyledi.

Yellen, "FOMC katılımcılarının büyük bölümü, ben dahil, şu anda bu koşullara ulaşmanın muhtemelen bu yılın ilerleyen dönemlerinde ilk faiz artırımını ve ardından kademeli bir sıkılaştırma hızını getirmesini bekliyoruz" dedi ve "Ancak eğer ekonomi bizi şaşırtırsa, uygun para politikası konusundaki değerlendirmelerimiz değişecek" şeklinde konuştu.

Yellen, Perşembe günü Amherst, Massachusetts'te yaptığı konuşmada, "İşgücü piyasasının daha da iyileşmesi ve enflasyonun yüzde 2 olan hedefimize tekrar yükselmesi ile birlikte, federal fonları faizi (Fed'in gösterge faizi) için hedef aralığını bu yılın ilerleyen bir döneminde artırmanın ve ardından kısa vadeli faizleri kademeli olarak yükseltmenin muhtemelen uygun olacağını düşünüyorum" dedi.

Yellen'ın yorumları, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) gösterge federal fonları faizi hedefini, "son küresel ekonomik ve finansal gelişmelerin" ABD'de büyüme ve enflasyonu bastırabileceğini işaret ederek sabit tutmasının bir hafta sonrasında geldi. Çin'in 11 Ağustos'taki devalüasyonunun ardından bu ülkenin ekonomisinde yavaşlamanın derinleşebileceği endişeleri, finans piyasalarında kargaşayı tetikledi ve küresel ekomomi görünümüne ilişkin soruları ortaya çıkardı.

Büyümenin bu yıl yüzde 7'nin altına düşmesinin beklendiği Çin'de talebin yavaşlaması, emtia fiyatlarının düşmesine neden oldu ve zaten düşük seviyede olan enflasyonun Fed'in tercih ettiği ölçüm ile Temmuz ayında yıllık yüzde 0.3 artışla yüzde 2 olan hedefin altında kalmasını sağladı.