Advertisement

(19:20'de güncellendi)

Avrupa hisse senetleri, Fed Başkanı Janet Yellen'ın bu yıl faiz artırımına hazır olduklarını söylemesi ve son piyasa kargaşasının ABD ekonomisine zarar vermeyeceğini işaret etmesi ile birlikte, son sekiz ayın en düşük seviyesinden yükseldi.

Yellen'ın yorumları, ABD merkez bankasının geçen hafta faizi sabit tutma kararının yatırımcıların faizlerin izleyeceği yol konsuunda kafalarını karıştırması ve hisse senetlerinde volatiliteyi artırmasının ardından, Fed'in ne düşündüğünü biraz daha açık hale getirdi. Dün 2015 yılındaki kazançların tümünü geri alan satış dalgasının ardından, Stoxx Europe 600 Endeksi bugün 2.8 yukarıda kapandı.

Endeksteki 19 sanayi grubunun tümü en az yüzde 1 yükseldi ve Almanya'da DAX Endeksi, Aralık ayından bu yana en düşük seviyesinden yüzde 2.8 sıçradı. İtalya'nın FTSE MIB Endeksi yüzde 3.7 ile Batı Avrupa endeksleri arasında en fazla yükselen endeks oldu.

Frankfurt'ta Union Investment'tan Carsten Hilck, "Bu, Yellen'ın duruşunu açık etmesinin ardından, bir ferahlama rallisinin daha fazlası," dedi ve "Piyasalar çırpıntılı seyretmeye devam edecek, ancak son iki günde açık bir şekilde aşırıı satım durumundaydılar. DAX Endeksi özellikle cezalandırıldı. Bu nedenle dün Alman hisse senetleri almaya başladık" şeklinde görüş bildirdi.

(19:20'de güncellendi)