Advertisement

Ekonomik ve Siyasei gündem - 28 Eylül Pazartesi

1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kadıköy Ahmet Sani Gezici Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi hizmet binası ve yeni eğitim-öğretim yılı açılış törenine katılacak.

- Erdoğan, Piyalepaşa İlkokulunu ziyaret edecek ve eğitim öğretim yılı açılış törenine iştirak edecek.

(İstanbul/11.00/13.00)

2- BM 70. Genel Kurulu Genel Görüşmeleri

- Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da katılacağı genel görüşmelerin açılış konuşmasını BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un yapacak.

- Genel görüşmelerin ilk gününde ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani genel kurula hitap edecek.

- Obama'nın ev sahipliğinde Barışı Koruma Liderler Zirvesi düzenlenecek.

- Başbakan Davutoğlu; BM Genel Sekreteri, Somali Cumhurbaşkanı, Afrika Birliği Komisyonu Başkanı, İİT Genel Sekreteri eş başkanlıklarında düzenlenecek Somali konusundaki üst düzeyli toplantıda konuşma yapacak.

3- Yeni eğitim-öğretim yılı başlıyor

- Açıköğretim öğrencileri dahil yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 900 bin öğretmen ders başı yapacak.

- Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde yeni eğitim-öğretim yılı açılış törenine katılacak.

(Ankara/09.30)

- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Dilovası Diliskelesi İlköğretim Okulundaki törene iştirak edecek.

(Kocaeli/10.30)

- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar Lisesindeki törene katılacak.

(Afyonkarahisar/11.00)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan, Avrupa şampiyonu Ampute Futbol Takımı Teknik Direktörü İsmail Temiz ve takım oyuncularını kabul edecek.

(Ankara/17.00)

2- Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu ile ABD Dışişleri Bakanı John Kerry eş başkanlığında Suriye konulu dışişleri bakanları toplantısı yapılacak.

(New York)

3- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, AK Parti İl Başkanlığında Kurban Bayramı müjdelerini açıklayacak, Çay ve Sultandağı'nda bayramlaşma törenlerine, Bolvadin ve Emirdağ'da partisinin milletvekili aday tanıtımı ve bayramlaşma programlarına katılacak.

(Afyonkarahisar/10.00-17.30)

4- HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş Strazburg'da

- Demirtaş, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jeppe Tranholm-Mikkelsen, Türkiye'nin Avrupa Konseyi Nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Erdoğan Şerif İşcan, AK İnsan Hakları Komiseri Nils Muižnieks ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Anne Brasseur ile bir araya gelecek.

- Selahattin Demirtaş ayrıca, AKPM Liberal Grubu'nda konuşma yapacak, AKPM Sol Grubu ev sahipliğindeki toplantıya katılacak.

(Strazburg)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- Mina'da 769 hacının ölümüne, 934'ünün yaralanmasına neden olan izdiham faciasına ilişkin gelişmeler izleniyor.

(Mekke)

2- Suriye'deki iç savaş ve bölgedeki yansımaları takip ediliyor.

(Şam/Halep)

3- ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun, terör örgütü IŞİD hedeflerine düzenlediği hava saldırıları ve Irak'taki çatışmalara ilişkin gelişmeler izleniyor.

(Erbil/Bağdat)

4- Yemen'deki çatışmalar ve yaşanan gelişmeler takip ediliyor.

(Sana)

GÜNCEL

1 - Mekke'deki vinç kazasında yaralanan ve hac ibadetlerini yerine getirdikleri sırada hastalanan Türk hacılarını Türkiye'ye getirecek TSK'ya ait uçak Ankara'ya inecek.

(Ankara)

AA