Advertisement

Gelişen piyasa hisseleri, 5 haftanın en büyük haftalık kaybını genişleterek değer kaybediyor. Yatırımcılar, ABD faiz oranlarında yapılacak artırımın zamanlamasını ve Çin’in sanayi şirket karlarındaki düşüşü değerlendiriyor.  

PT Astra International, Endonezya hisselerinin 21 ayın en düşük seviyesine yönelmesine öncülük etti. Endonezya rupisi düşüşü 5. güne taşıyor. Tayland ve Filipinler, Vietnam ve Malezya’da hisse senedi göstergeleri en az yüzde 0.4 geriledi. Şanghay Bileşik Endeksi 1 haftanın en düşük seviyesine geriledi. Ringgit dolar karşısında 17 yılın en zayıf seviyesine indi. Hong Kong, Güney Kore ve Tayvan’da piyasalar tatil nedeniyle kapalı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, yüzde 0.2 gerileyerek Hong Kong saati ile 13.22’de 787.82 puana indi. Cuma günü açıklanan veriye göre ABD ekonomisi ikinci çeyrek dönemde önceki tahminden daha büyük bir genişleme gösterdi. Veri, ülkenin borçlanma maliyetlerindeki yükselişe dayanabileceğine işaret etti. Fed Başkanı Janet Yellen, merkez bankasının faiz oranlarını Aralık ayında kadar artırma yolunda olduğunu dile getirdi. Çinli sanayi şirketlerinin karları en az 4 yılın en sert düşüşünü kaydetti.

Cakarta merkezli PT BNI Securities araştırma müdürü Norico Gaman, “ABD’de faizlerin yükseleceği ihtimali gelişen piyasalardan sermaye çıkışlarına neden olabilir. Çin’den gelen zayıf veri ülke ekonomisinin henüz toparlanma yoluna girmediği sinyali verdi. Öte yandan hisse senedi fiyatlarının ciddi şekilde gerilemiş olması ile birlikte, uzun vadeli yatırım görüşüne sahip yatırımcılar seçici olarak hisse senedi alımı yapmaya başlayabilir” dedi.

Gelişen piyasaların hisse senedi göstergesi bu çeyrek dönemde yüzde 19 geriledi. Endeks Eylül 2011’den bu yana en sert çeyrek dönemlik düşüşü kaydetmeye hazırlanıyor.