Advertisement

(16.00'da güncellendi)

Bakır, Çinli sanayi şirketlerinde karların Ekim 2011’den bu yana en büyük düşüşü kaydetmesinin ardından 1 ayın en düşük seviyesine indi.

Çinli sanayi şirketlerinin karları Ağustos’ta en az 4 yılın en büyük düşüşünü gösterdi. Çin’in altyapı odaklı büyüme modeli, yuanın devalüe edilmesi, hisse senedi piyasasındaki gerileme ve zayıf talepten zarar görüyor. Çin Ulusal İstatistik Kurumu’nun Pazartesi günü açıkladığı verilere göre sanayi karları bir yıl önceye göre yüzde 8.8 geriledi. En büyük düşüşler kömür, petrol ve sanayi metali üreticilerinde yaşandı. Glencore Plc rekor düşük seviyeye gerilerken, Investec Plc emtia fiyatlarında toparlanma yaşanmaması halinde hissedarlar için düşük bir değer kalacağı uyarısında bulundu.

Londra’daki SP Angel Corporate Finance LLP madencilik analistlerinden Sergey Raevskiy, “Çin’in sanayi karları öncekinden çok düşük geldi ve bu durum traderları korkuttu. Emtianın çok zayıf olması ile birlikte Glencore doğal bir hedef oldu” dedi.

Aralık vadeli bakır kontratı, Comex’te yüzde 2.2 gerileyerek New York saati ile 08.10’da pound başına 2.233 dolar oldu. Kontrat erken saatlerde 2.232 dolar ile 26 Ağustos’tan bu yana en zayıf seviyeyi gördü.

Dünyanın en büyük İngiliz-İsvçreli emtia ticareti ve madencilik şirketi Glencore Plc'nin hisseleri yüzde 30'a kadar genişleyen bir kayıp gösterdi ve şirketin değerimde bu ay 13 milyar dolar erime yaratan satış dalgası biraz daha genişledi.

(16.00'da güncellendi)