Advertisement

Borsa İstanbul Genel Müdürü Tuncay Dinç, Borsa İstanbul'un halka arzına ilişkin, "Halka arzda 2016'nın 2. çeyreği bizim için biraz zor gözüküyor ama eğer seçimlerden sonra hükümet bizden bunu ister, 'Çok hızlı bir şekilde gerçekleştirmenizi istiyoruz' derlerse, bunu yapacak kapasitemiz var. Bu tarih bizim için hala olası pencerelerden biri durumunda" dedi.

Dinç, finans editörleriyle düzenlediği genel durum toplantısında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Talat Ulussever'in "İslami Ekonomi ve Finans 2015 Sempozyumu"nda İslami Finans'a ilişkin açıklamalarının sorulması üzerine Dinç, Ulussever'in bu alanda uzmanlığı bulunduğunu ve üniversitede yıllarca ders verdiğini söyledi.

Dinç, dünyada İslami Finans'ın borsalar açısından da giderek öne çıkan gelir alanlarından biri olduğuna işaret ederek, "Biz de 'Acaba Türkiye'de İslami Finans'ı destekleyecek, İslami Finans ürünlerinin borsada daha fazla işlem görmesine ön ayak olacak bir çalışma içerisine girebilir miyiz?' dedik. Konu hakkındaki tecrübesi ve uzmanlığıyla bunu da Talat Bey'den bekledik. Kendisi bu konuda çalışmalara başladı, o konferansta bunu gündeme getirdi ve bu konudaki çalışmalara vurgu yapmak istedi" diye konuştu.

Borsada İslami ürünlerin sayısının artırılmasına ilişkin çalışmaları, kendisinin de desteklediğini vurgulayan Dinç, "Biz borsanın, finansal süpermarket gibi değerlendirilmesini istiyoruz. Her türlü ürünün yer aldığı, çeşitliliğin en had safhada olduğu ve isteyenin istediği ürünü bulabildiği bir süpermarket olmasını istiyoruz" değerlendirmelerini yaptı.

- "Borsa İstanbul'un halka arzında zamanlama önemli"-

Borsa İstanbul'un halka arz edilmesine ilişki de değerlendirmelerde bulunan Dinç, daha önce halka arzda Borsa İstanbul olarak 2016'nın 2. çeyreğini hedeflediklerini anımsattı.

Dinç,Türkiye'de yeni bir seçim dönemine girildiğine dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Şu anda 1 Kasım'dan sonra yeni bir Bakanlar Kurulu oluşacak. Borsa İstanbul'un halka arzında her ne kadar Borsa İstanbul yetkilendirilmiş olsa da hem halka arz edilecek miktar, hem de halka arzın değeri konusunda Bakanlar Kurulu'yla yakın bir çerçevede çalışma yapmamız gerek. Çünkü nihai kararı verecek olan onlardır. Bakanlar Kurulu da Borsa İstanbul'un halka arz değerini onaylayacak olan merci. Halka arzda 2016'nın 2. çeyreği bizim için biraz zor gözüküyor ama eğer seçimlerden sonra hükümet bizden bunu ister, 'Çok hızlı bir şekilde gerçekleştirmenizi istiyoruz' derlerse, bunu yapacak kapasitemiz var. Bu tarih bizim için hala olası pencerelerden biri durumunda"

Borsa İstanbul'un halka arzını finansal ihtiyaçtan dolayı yapmadıklarını vurgulayan Dinç, dünyada gelişmiş borsaların tamamının halka açık şirketler haline geldiğini, kendilerinin de Borsa İstanbul'u karlılık hedefine sahip, rasyonel hareket eden ve dünya borsalarıyla yarışacak bir noktaya taşımak istediklerini dile getirdi.

Dinç, Borsa İstanbul'un halka arzından gelecek paranın kamuya gireceğini belirterek, bu nedenle de maksimum değeri yakalamak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Dünya borsalarında volatilitenin (oynaklık) yaşandığı bir dönemden geçildiğini ve halka arz açısından çarpanların düştüğünü bildiren Dinç, şöyle devam etti:

"Biz de kendi açımızdan halka arz ederken Borsa İstanbul'un değerini maksimize edebileceğimiz ve kamuya gidecek miktarın en yükseğini tutturabileceğimiz bir noktayı yakalamak istiyoruz. Burada zamanlama çok önemli. Bizim açımızdan halka arzda 2016 yılının 2. çeyreği muhakkak yakalanması gereken bir hedef olmaktan ziyade, pencerelerden biri haline gelmiştir. Daha önce 2. çeyrek gibi bir kararlılığımız varken, şimdi başka pencereleri de değerlendirmek istiyoruz. 'Daha büyük çarpanlar üzerinden halka arz etme imkanı varken, neden onu yakalamayalım?' diye bir düşüncemiz var. Önümüzdeki yıl, uygun zaman olduğunu düşünür ve çarpanın yukarıda olduğunu görürsek, o zaman doğru zamanı yakalamış olacağız."

- "Frankfurt'tan Şanghay'a kadar baktığımızda aradaki en çekici borsayız"-

Tuncay Dinç, borsaların halka arzının dünyada her zaman ilgi çektiğini belirterek, Borsa İstanbul'un Türkiye'nin tek borsası konumunda bulunduğunu ve değişik ürünlerin bir araya geldiği bir yapıya sahip olduğunu söyledi.

Borsa İstanbul'un kendi bölgesinde söz sahibi olduğunu vurgulayan Dinç, "Borsa İstanbul'u kendi bölge ve çevresindeki borsalarla karşılaştıracak olursanız, arada dağlar kadar fark var. İstanbul bir Finans Merkezi olacaksa, bunun borsası da Borsa İstanbul olacaktır. Bizim şu anda çevrede rekabet etiğimiz bir borsa yok. Frankfurt'tan Şanghay'a kadar baktığımızda aradaki en çekici borsayız" dedi.

Dinç, Borsa İstanbul ile Nasdaq entegrasyonunun 30 Kasım 2015'te sonuçlandırılacak oluşuna ilişkin bir soru üzerine, şunları ifade etti:

"Biz canlı testlere, bir tarafta Takasbank bir tarafta Borsa, bütün katılımcılarla temmuz ayında başladık ve gördük ki testleri uzatırsak bizim açımızdan daha güvenli bir geçiş olacak. İngiltere'den bir şirket şunu söyledi; 'Bizim bunu 21 Eylül'e yetiştirmemiz mümkün değil'. Biz de eleman göndermeyi teklif ettik ve bu kararlılık karşısında 'tamam' dediler. O tarih geldiğinde herkes 'hazırız' diyordu ama içlerin rahat olmadığını gördük. Bizim açımızdan zaten işleyen bir sistem var. Onun için testleri 2 ay daha uzatalım, herkes kendini bir kez daha kontrol etsin istedik."

Borsa İstanbul'un şu anda hem bütçenin üzerinde gittiğini, hem de gelir ve karlılık olarak geçen yılın çok daha üstündeki rakamlara ulaştığını aktaran Dinç, "Borsa İstanbul olarak geçen yılın çok daha üzerinde bitireceğiz. Bunu gelir çeşitlendirmesiyle sağladık ve işlem hacmi bakımından da geçen yılın üzerindeyiz" ifadelerini kullandı.

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
29 Eylül 2015 Salı, 13:07 Misafir eger görevin 2017 nin 2. çeyreğine uzayabilirse hiçbir açılımı görmeyeceğin gibi bis'ten çıkışların artacağına da şahid olacaksın.....