Advertisement

Türkiye ve Polonya'da banka hisse senetleri, siyasi belirsizlikten dolayı bu yıl kaybettirdi.

Bloombnerg Intelligence'ın analizine göre, değişik makroekonomik koşullar gelişen piyasalarda etkilerini göstermeye devam etti. Bazı ülkeler enflasyonla mücadele ederken, diğerleri değeri düşen para birimleri ve yavaşlayan büyüme ile uğraşmak zorunda kaldı. Sonuç olarak, bu yıl, gelişen ülkelerin bireysel görünümler, ve politika seçenekleri farklılaştı. Yunanistan Euro Bölgesi ve bölge bankalarının kilit bilinmezi olarak kalmaya devam ederken, Polonya ve Türkiye'deki siyasi belirsizlik ve kur volatilitesi bu ülkelerin bankalarının karlılıklarını etkileyecek.

Bloomberg Intelligence gelişen Avrupa bankaları grubu bu yıl ortalama yüzde 29 düştü. Aynı dönemde MSCI Gelişen Piyasalar Avrupa Endeksi yüzde 14 geriledi. Bu en kötü performansın yönlendiricileri prtalama yüzde 25 düşüşle Türk bankaları ve yüzde 18 kayıpla Polonya bankalarıydı. Bu düşüşlerde ise her iki ülkedeki siyasi belirsizlik etkili oldu.

25 Ekim'de yapılacak olan Polonya seçimleri ve 1 Kasım'daki Türkiye seçimleri volatilitenin artmasına neden oluyor.

Polonya bankalarının 2015 yılı için tahmini karlarının bu yıl yüzde 11 azalması bekleniyor. Rekor düşük faizler bankaların karlıklıklarını düşürürken, parlamento seçimlerimin ardından belirsizliğin azalması bu bankaların uzun vadeli görünümlerini daha açık hale getirebilir.

Türkiye'de ise yabancı yatırımcılar 7 Haziran seçimleri öncesi net 3.5 milyar dolarlık Türk tahvili sattı ve artan ekonomik belirsizliğin yatırımcı güvenini olumsuz etkilemesi bu satışları destekledi. Seçimlerin ardından hükümet kurulamaması, Türk Lirası ve Merkez Bankası üzerinde baskıları artırabilir.