Advertisement

Fed'in Bej Kitap raporuna göre ekonomi Ağustos ayının ortasından Ekim'in başına kadar ılımlı büyüme kaydetti. Güçlü dolar imalat sanayi ve turizm sektörlerine baskı yaptı.

Washington'da açıklanan ve Fed'in çeşitli bölgelerden aldığı ekonomik verilere dayanarak hazırladığı rapora göre 12 Fed bölgesinden 6'sı 'mütevazı', 3'ü de 'ılımlı' büyüme kaydetti.

Boston ve Richmond ekonomik aktivitede artış olduğunu bildirirken Kansas City'de ise aktivite düştü. Chicago'da büyüme hızının önceki raporlara kıyasla gerilediği belirtildi.

Raporda, çoğu bölgede  istihdam piyasasının daraldığı, bazı bölgelerde ucuzlayan enerji ve emtia fiyatlarıyla fiyat baskılarının sınırlandığı belirtildi.

Bej Kitap'ta ayrıca "Tüketici harcamaları ılımlı şekilde büyürken konut ve ticari gayrimenkul sektörü iyileşti, bankacılık ve finans ise genel anlamda olumlu" ifadelerine yer verildi.

İmalat sanayiye ilişkin sektörlerin ise karışık görünüm sergilediği ancak genel olarak zayıf performans gösterdiğine yer verildi.

"Güçlü dolar sanayi ve turizme zarar verdi"

Bununla birlikte, raporda "güçlü doların bazı bölgelerde sanayi ve turizmi olumsuz etkilediğine" işaret edilirken, enerji sektöründeki zayıflığın da devam ettiği kaydedildi.

Ayrıca, Dallas bölgesindeki bazı enerji şirketlerinin işçilerin bir bölümünü işten çıkarmalarına karşın işgücü piyasasındaki iyileşmenin ülke genelinde sürdüğü ifade edildi.

Öte yandan, rapora göre, inşaat faaliyetleri birçok bölgede iyileşirken, ev fiyatları ve satışları artmaya devam etti. Raporda, aynı zamanda çoğu bölgede yükselen kredi talebinin bankacılık sektörünü olumlu etkilediği tespitine yer verildi.

Bej Kitap'ta yer alan veri ve analizler, Fed'in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tarafından kullanılıyor.

FOMC'nin bir sonraki toplantısı 28-29 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek.