Advertisement

Küresel tahvil faizleri, ABD tüketici fiyatlarının geçtiğimiz ay gerilediğini göstermesi beklenen veri öncesinde 5 ayın en düşük seviyesine indi. ABD’de tüketici fiyatlarının düşüş göstermesi, Fed’in faizleri artırmaktan kaçınacağı görünümünü destekleyebilir.

Bloomberg Dünya Tahvil Indeksi’ne göre gelişmiş piyasalarda tahvil faizleri Çarşamba günü ortalamada yüzde 0.96’ya gerileyerek 30 Nisan’dan bu yana en düşük seviyeyi gördü. Perşembe günü açıklanacak veri öncesinde Bloomberg anketine katılan ekonomistler tüketici fiyatlarının Eylül’de bir yıl önceye göre yüzde 0.1 gerilediğini öngördü. ABD’de maliyetler neredeyse tüm yıl durağan seyrederek Fed’in yüzde 2’lik hedefine yönelmede başarısız oldu.

Tokyo’daki Diam yöneticilerinden Hajime Nagata, “Enflasyon baskısı zayıf ve güçlü bir sayı beklememeliyiz. Piyasa Fed’in faiz artırımı olasılığına düşük bir ihtimal veriyor” dedi.

10 yıl vadeli ABD gösterge tahvil faizi Çarşamba günü yüzde 1.97 ile 2 Ekim’den bu yana en düşük seviyeye indi. Faiz, Perşembe günü 3 baz puan artarak Tokyo saati ile 13.10’da yüzde 2 oldu. Ağustos 2025 vadeli yüzde 2 faizli tahvilin fiyatı 7/32 veya 1,000 dolar nominal değerde 2.19 dolar gerileyerek 100 1/32 seviyesine geldi.