Advertisement

Fed, altın piyasasında fikir ayrılığı yarattı.

Fed politika yapıcılarının faiz oranlarını ne zaman artıracağı konusundaki şüpheler artarken, trader ve analistler altın fiyatlarının yönü konusunda giderek daha fazla bölünüyor. Bloomberg anketine katılanların yarısı, altının 2015 yılında düşüşü 3. yıla taşıyacağını öngörüyor, geri kalanlar yükseliş tahmininde bulunuyor. Faizlerin artırılması, faiz yoluyla getiri sağlamayan metallerin görünümünü zayıflatabilir.

Faiz oranları ile ilgili görünümün belirsizleşmesi ile birlikte altında volatilite 3 ayın en yükseğine yakın bir seviyeye ulaştı. Öte yandan hedge fonları belirsizliğin yarattığı karışıklık dolayısıyla, geçtiğimiz 7 haftanın 4’ünde fiyat hareketlerinde yanlış yönde iddialarda bulundu. Bloomberg’in derlediği verilere göre, geçtiğimiz çeyrek dönemde en doğru tahminlerde bulunan uzmanlar bile Fed aksiyonlarının altın için ne anlama geldiği konusunda görüş ayrılığı yaşıyor.

Atlanta merkezli RidgeWorth Investments kıdemli stratejistlerinden Alan Gayle, “Bazı insanlar beklemekten çıldırdı. Fed bekleyişi ve tahminde bulunmalar artış gösterdi. Fed’in gelecek adımı ile ilgili belirsizlik faktörleri hesaplamayı zorlaştırıyor” dedi.

Altın, ABD ekonomisinde toparlanmanın ivme kazanması ve işgücü piyasasının gelişme göstermesi ile üst üste 5 çeyrek dönemdir düşüş göstererek 1997’den bu yana en uzun süreli kayıp dönemini kaydetti. ABD ekonomisindeki iyileşme Fed’in faizleri artırma yolunda ilerleyebileceğine işaret etmiş olsa da ekonomik tablo geçtiğimiz ay kararma gösterdi. Altın fiyatları, Çarşamba günü Mayıs ayından bu yana ilk 200 günlük hareket ortalamasının üzerinde kapanış yaptı.

ABD’de 2 Ekim’de açıklanan verilere göre istihdam beklentilerin çok altında kalarak küresel yavaşlamanın Amerikan ekonomisini etkilediğine işaret etti. Fed yetkilileri 16-17 Eylül’deki toplantıda faiz artırımı yapmaktan kaçındı ve bu toplantının tutanaklarında büyüme endişelerine atıfta bulunuldu. Ekim ayının ortasında  geldiğimiz bu dönemde altın vadelileri New York’ta Ocak ayından bu yana en büyük aylık yükselişi göstermeye hazırlanıyor.

Bloomberg anketine katılan 41 analistin 21’i altın fiyatlarının 2015’i kayıpla sonlandıracağı tahmininde bulundu. 20 ekonomist toparlanma öngördü.

BU HABERE YORUM YAZ
 
15 Ekim 2015 Perşembe, 09:25 Misafir Altının 2015 son çeyreğinde. Ons 1100 ile kapatacağını. Düşünüyorum fed nekadar faiz artırımında dirensede mutlaka. Bir miktar faizi yukselticek bu artık kaçınılmaz