Advertisement

Asya hisse senetleri, Fed'in faizi daha uzun bir spre düşük tutacağı beklentilerinin riskli varlıklara talebi artırmasının etkis ile değer kazandı ve bölge hisse senetlerinin gösterge endeksi son üç günün ilk yükselişine yöneldi.

Macau'da casino işletmecisiGalaxy Entertainment Group Ltd., üçüncü çeyrek karının önceki çeyreğe göre artmasınına rdından, Hong Kong'daki işlemlerde yüzde 11 değer kazandı. Dünyanın en büyük mobil telefon operatörü China Mobile Ltd., Çin hükümeetinin kablosuz telefon sektörünü yeniden organize etmek için en büyük üç opetaörü birleştirerek 36 milyar dolarlık bir varlık ortaya çıkarmayı planlamasının ardından, Hong Kong'daki işlemlerde yüzde 2.9 tırmandı. Avustralyalı liman ve demiryolu işletmecisi Asciano Ltd., rekabet endişeleri ile birlikte, Kanadalı Brookfield Asset Management Inc.'nin alım teklifinin tehdit altında olması sonucu, Sydney'deki işlemlerde yüzde 7.6 geriledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 2.1 artarak, Hong Kong saati ile 16:01'de 134.21 puana çıktı. Endeks, Çin'de ithalat ve üretici fiyatları verilerinin zayıf çıktığını gösteren verilerim dünyanın ikinci en büyük ekonomisinin karşı karşıya bulunduğu zorlukların altını çizmesinin ardından son iki günde geriledi. Yatırımcılar bazı Fed üyelerinden gelen güvercin tonlu yorumları fazla dikkate almıyor ve gelecek yılın Nisan ayına kadar faiz artırımı ihtimalini yüzde 50 seviyesinde görmüyor. Bu ay faiz artırımına gidilme olasığı yüzde 4'e ve Aralık ayı için olasılık yüzde 27'ye düştü.

Singapur'da ING Groep NV Asya araştırma müdürü Tim Condon, "Üçüncü çeyrekteki satış dalgası çok fazla değer yarattı, bu nedenle insanlar tekrar piyasaya griyor," dedi ve "ABD'den gelen veriler, ABD para politikasının tehdit olmadığı görüşünü güçlendiriyor ve bu durum piyasa beklentisine yardımcı oluyor. Çin'in politikası genişlemeci kalmaya devam ediyor" şeklinde görüş bildirdi.