Advertisement

Düşük petrol fiyatlarından olumsuz etkilenen dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan'ın ekonomisini düzeltmek için bir dizi önlem aldığı belirtiliyor.

Merkezi Londra'da bulunan Ekonomik Araştırma ve Strateji Enstitüsü Arabia Monitor'un Baş Ekonomisti Florence Eid-Oakden, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan'ın sermaye piyasalarından borç alarak mali durumla başa çıkmaya çalıştığını söyledi.

Suudi Arabistan'ın temmuzda 4 milyar dolarlık, ağustosta ise 5,3 milyar dolarlık devlet tahvili çıkardığını hatırlatan Eid-Oakden, ülkenin bu sayede yıl sonuna kadar toplam 27 milyar dolar toplamayı planladığını ifade etti.

Eid-Oakden, Körfez ülkelerinin birçoğunda petrol hasılatlarının devlet gelirlerinin yaklaşık yüzde 60'ına denk geldiğini, Suudi Arabistan'da ise bu miktarın yüzde 90'a yakın olduğunun altını çizerek, "Ancak Suudiler petrol gelirlerine bağlı ekonomilerini inşaat ve imalat gibi değişik alanlara çekerek çeşitlendirmeye çalışıyor. Petrol harici sektörün bu sene geçen yıla oranla yaklaşık yüzde 5,6 büyümesi bekleniyor" dedi.

Birleşik Arap Emirliklerinin temmuz sonunda benzin ve petrol türevi sübvansiyonları kestiğini hatırlatan Eid-Oakden, Suudi Arabistan'ın da benzer bir yol izleyebileceğine dikkati çekti.

Merkezi Londra'da bulunan Düşünce Kuruluşu Chatham House'un Kıdemli Araştırma Uzmanı Glada Lahn da Suudi Arabistan'ın iç piyasasında petrol sübvansiyonlarını kesmeyi planladığını belirterek, ülkede ilk başta doğalgaz ve motorin fiyatlarında artış olmasını beklediğini bildirdi.

Ancak ülkedeki özel petrokimya şirketlerinin buna karşı çıkabileceğini vurgulayan Lahn, yine de Suudi Arabistan ekonominde değişimin yavaş da olsa kademeli olarak görüleceğini ifade etti.

Lahn, Suudi Arabistan'ın iç piyasasında petrol ve petrol türevlerinin tüketiminin azaltılması için ise ulaşım reformlarının yapılmasının şart olduğunu söyledi.

Dünyanın en büyük üç petrol üreticisinden biri olan Suudi Arabistan, petrol fiyatlarındaki düşüşün bütçesinde yarattığı açığı kapatmak için geçen aylarda dünya çapındaki fonlarından yaklaşık 70 milyar dolarlık yatırımlarını geri çekmişti.

AA