Advertisement

Çin’in en geniş kapsamlı yeni kredi göstergesi Eylül ayında tahminlerin üzerinde yükseliş gösterdi ve hükümetin kredileri destekleme çabalarının ilgi gördüğüne işaret etti.

Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) verilerine göre toplam finansman, Ağustos ayındaki 1.08 trilyon seviyesinden 1.3 trilyon yuana (205 milyar dolar) yükseldi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanı 1.2 trilyon yuan seviyesindeydi.

Veri, hükümet tarafından artırılan altyapı harcamaları ve faiz oranlarında Kasım’dan bu yana alınan 5 indirim kararının kredi talebini desteklediği sinyali verdi. Kredilerdeki artış, Çin’in büyüme görünümü ile ilgili küresel kaygıları yatıştırabilir. Fed, geçtiğimiz ay faiz artırımından kaçındığında Çin kaynaklı endişelere atıfta bulunmuştu.

Sinagpur’daki ING Groep NV Asya araştırma müdürü Tim Condon, “Altyapı yatırımlarını teşvik etme çabaları meyvesini vermeye başlıyor. Temmuz ve Ağustos verileri aşağı yönlü bir spiral ve sert bir iniş içinde olunduğu endişesi yarattı. Bu veri, bu korkuyu hafifletiyor” dedi.

Yeni yuan kredileri 1.05 trilyon yuana yükseldi. Ekonomistlerin beklentileri 900 milyon yuan seviyesindeydi. M2 para arzı bir yıl önceye göre yüzde 13.1 artarak tahminleri karşıladı.