Advertisement

Türk Lirası, gelecek ay yapılacak seçimler öncesi, Fed'in yakın zamanda faiz artırımına gitme ihtimalinin düşmesinin para birimi üzerindeki baskıyı azaltmasının ardından dün iki ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Lira dolar karşısında yüzde 1.2 yükselişle 2.8783'e kadar çıkarak 17 Ağustos'tan bu yana en yüksek seviyesine çıktı ve en iyi performans gösteren beş gelişen ülke para biriminden bir oldu. Daha sonra bir miktar gerileyen TL dün akşam saatlerinde yüzde 0.9 yukarıda seyrediyordu. İki yıl vadeli tahvillerin faizi ise iki ayın en düşüğüne geriledi.

Fed'in bu yıl sonuna kadar faiz artırma olasılığı, art arda kötü çıkan ekonomik verilerin ardından rekor seviyeye düştü. Sermaye akışlarına bağımlılığndan dolayı ABD'deki faiz artırımına duyarlı olan Türk varlıkları, ayrıca, artan güvenlik endişeleri ve Haziran'daki seçimlerin sonuçsuz kalmamasının ardından siyasi belirsizliklerin artmasından da olumsuz etkileniyor.

İstanbul'da Türk Ekonomi Bankası AŞ strtaejisti Erkin Işık, Bloomberg News'a yaptığı değerlendirmede, "Ralli, verilerin ABD'de faiz artırımının ertelenmesini desteklediği ve diğer merkez bankalarından ilave teşvikler geldiği sürece devam edecek" dedi.

Türk Lirası, Ekim ayında yüzde 5 değer kazanmasına karşın, 2015 yılında halen yüzde 15 düşmüş durumda ve bu Brezilya para biriminin ardından en hızlı düşüşü işaret ediyor. Işık, bu durumun tersine dönmesi için, 1 Kasım'daki seçimlerin ardından bir koalisyon hükümetinin kurulması gerektiğini belirtti.

İktidardaki AK Parti Haziran'daki seçimlerde, 2002'den bu yana ilk kez parlamentoda çoğunluğu kaybetti, ancak aprtiler ortak zemin bulamayarak bir koalisyon hükümeti kuramadı. Bunun sonucu, Anayasa gereği seçimler 1 Kasım'da tekrarlanacak. Seçimler öncesi yapılan kamuoyu anketleri ise bu seçimlerin Haziran seçimleri ile benzer sonuçlar ortaya çıkarabileceğini işaret ediyor.

İki yıl vadeli tahvillerin faizi 21 baz puan düşerek yüzde 10.44 ile 17 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyesini gördü. Borsa İstanbul'da gösterge BIST 100 Endeksi yüzde 1.3 sıçrayarak Temmuz'dan bu yana ilk kez 80,000 seviyesini görmesinin ardından günü yüzde 0.2 kayıpla kapadı.