Advertisement

(20:30'da güncellendi)

ABD hisse senetleri, beklenenden zayıf çıkan ekonomik verilerin merkez bankalarının teşvik tedbirlerini sürdürme beklentilerini artırmasının ardından, Avrupa ve Asya hisse senetlerindeki artışlarla birlikte, sekiz haftanın en yüksek seviyesi yakınında dalgalandı.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi, küresel hisse senetlerinin toplam değerine bu ay 4.1 trilyon dolar ekleyen ralli ile birlikte, yatırımcıların şirket karlarını değerlendirdikleri birortamda, yükselişini üçüncü haftaya genişletmeye yöneldi. Avrupa'da hisse senetleri, tahvillerle birlikte, bölge merkez bankasının teşvikleri artıracağı spekülasyonunun etkisi ile değer kazandı. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi son dört ayın en iyi haftalık performansını gösterdi. Dolar yeniden zemin kazanırken ve gelişen ülke paralrı üzerinde baskı oluştururken, petrol kazançlarını geri verdi.

Zayıf ekonomik veriler ve haberler, traderların süregelen küresel belirsizliklerin Fed'in faiz artırımını 2016 yılına kadar bekleteceği ve Avrupa'dan Asya'ya, politika yapıcıların parasal teşvikleri koruyacağı ya da artıracağı yolundaki beklentilerini güçlendirmesinin etkisi ile bu ay hisse senetlerini olumlu etkiledi. Çin hisse senetleri, hükümetin kamu iktisadi kuruluşları konusunda ilave reformlara gitmesinin etkisi ile ralli yaptı.

Cenevre'de Mirabaud Securities kıdemli hisse senedi stratejisti John Plassard, "Fed bu yıl faiz artırmayabilir ve Avrupa ve Japonya'da ek teşvikler gelebilir. Bu durum hisse senetlerine destek sağlıyor,"dedi ve "Aynı zamanda, ham petrol yükseldi ve ABD ve Avrupa şirketlerinin karları fena değildi şeklinde görüş bildirdi.

Piyasalar

S&P 500 Endeksi New York saati ile 12:54'te tyüzde 0.1 yukarıda seyrediyordu. Endeks bu hafta yüzde 0.5 yükseldi ve Mayıs ayından bu yana en uzun haftalık yükseliş serisini gerçekleştirmeye yöneldi. Endeks bu ay, yaz sonunda gelen satışların ardından gerçekleştirdiği sıçrama ile birlikte yüzde 5.6 yükseldi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.6 yükseldi ve bu haftaki kayıplarını geri aldı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.1 yükseldi ve üçüncü aya taşıdığı haftalık kazancını yüzde 0.7'ye genişleterek, son beş ayın en uzun kazanç dönemini gerçekleştirdi.

Hong Kong'da işlem gören Çin hisse senetlerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.8 yükseldi ve Eylül sonından bu yana çıkışını yüzde 13'e çıkardı.

Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 1.6 yükselerek varil başına 46.67 dolara yükseldi ve haftalık kaybını, Ağustos'tan bu yana en yüksek seviye olan yüzde 5'e daralttı.

Spot altın fazla değişmeyerek ons başına 1,182 dolarda kaldı ve bu hafta yüzde 2.2 yükseldi.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar SPot Endeksi yüzde 0.3 yükseldi ve yükselişini ikinci güne taşıdı. Bunun sonucu haftalık düşüş yüzde 0.4'e geriledi.

Euro dolar karşısında fazla değişmeyerek ons başına 1.1385 seviyesinde kalırken, yen dolar karşısında yüzde 0.4 kayıpla 119.43'e indi.

(20:30'da güncellendi)