Advertisement

Tahvil ve para piyasaları, politika yapıcıların kamuya yaptığı açıklamaları dikkate almaksızın olarak Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) mevduat faiz oranında yapılacak bir indirime hazırlanıyor.

UBS Group AG ve Barclays Plc, traderların gecelik mevduat tutmaya uygulanan faizde olası bir indirim fiyatladığını belirtti. AMB yetkilileri teşvikin genişletilmesi için erken olduğunu ifade etti ve Başkan Mario Draghi bir yıldan uzun bir süre önce faiz oranlarının en düşük noktaya ulaştığını söyledi. Ekonomistler, AMB’nin tahvil alım programı veya parasal genişlemede yapacağı değişikliğin, daha konvansiyonel parasal araçlara herhangi bir düzenleme yapılmadan önce gelmesini bekliyor.

Euro Bölgesi’nde enflasyonun tekrar negatife dönmesi ile birlikte AMB’nin politikada ve belki de euroda düzenlemeye gideceği spekülasyonu yoğunlaştı. AMB Yönetim Kurulu üyesi Yves Mersch, “Euronun değer kazanması büyüme ve enflasyon görünümü risklerini artırdı” demişti. Mersch 13 Ekim’de yaptığı değerlendirmede, “Merkez bankası, enflasyon görünümünün orta vadede zayıflaması halinde harekete geçmekten çekinmeyecektir” şeklinde konuşmuştu.

Londra’da bulunan UBS’nin sabit getiri stratejisti Nishay Patel, “Mevduat faizi oranının düşürülmesinin ana hedefi euroyu zayıflatmak olacaktır. Bu indirim, ekonomiye teşvik sağlayabilme gücüne sahip parasal genişleme programının artırılmasının yerine geçemez” dedi.

Mevduat faizi, Haziran 2014’te sıfırın altına çekilmesinin ardından Eylül 2014’te eksi yüzde 0.2 olarak belirlendi. Draghi, o dönemde faizlerin “alt sınır”a ulaştığını söylemişti.

2 yıl vadeli Almanya tahvil faizi Cuma günü eksi yüzde 0.26 seviyesindeydi. Bu durum alıcıların, tahvilleri vadesi gelene kadar ellerinde tuttuklarında ödediklerinden daha az para alacakları anlamına geliyor. UBS stratejisterine göre piyasa, 10 baz puanlık veya 0.1 yüzde puanlık bir indirim ihtimalini en az yüzde 50 olarak fiyatlıyor.