Advertisement

Euro Bölgesi'nde enflasyon Eylül ayında aylık bazda yüzde 0.2 oranında artarken, yıllık bazda yüzde 0.1 azaldı.

Avrupa İstatistik Ofisi'nin (Eurostat) bugün açıkladığı nihai verilere göre, 19 üyeli Euro Bölgesi'nde tüketici fiyatları endeksi (TÜFE)  Eylül ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 0.2 yükseldi. Tüketici fiyatları enflasyonu yıllık bazda ise yüzde 0.1 geriledi. Bölgede yıllık enflasyon geçen yılın Eylül ayında yüzde 0.3 seviyesindeydi.

Piyasa beklentisi Euro Bölgesi'nde enflasyonun aylık yüzde 0.2 artması, yıllık ise yüzde 0.1 azalması yönündeydi. Böylece, enflasyon aylık ve yıllık beklentiler paralelinde gerçekleşirken, nihai veri daha önce açıklanan öncü verileri teyit etti.

-AB'de 17 ülkede negatif yıllık enflasyon belirlendi

28 üyeli Avrupa Birliği'nde (AB) ise enflasyon Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0.1 arttı, yıllık bazda ise yüzde 0.1 geriledi. AB'de yıllık enflasyon geçen yılın Eylül ayında ise yüzde 0.4 olarak ölçülmüştü.

Bu yılın Eylül ayında, AB'de 17 ülkede negatif yıllık enflasyon oranı belirlendi. Negatif yıllık enflasyon sıralamasında, en düşük oran 1.9 ile Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde ölçüldü. Bunu yüzde 1.5'le Romanya ve yüzde 1.1'le İspanya izledi. AB'de en yüksek yıllık enflasyon oranına sahip ülkeler ise 1.6 ile Malta ve 0.9 ile de Belçika, Portekiz ve İsveç oldu.

AB'de ağustos ayına kıyasla Eylül ayında yıllık enflasyon 18 ülkede azalırken, 4 ülkede değişmezken 6 ülkede artış gösterdi.

Euro Bölgesi enflasyonunun ana bileşenlerine bakıldığında, en büyük yukarı yönlü etkiler restoran ve kafeler, sebze ve tütünden kaynaklanırken, taşıt yakıtı, ısınmada kullanılan yakıt ve süt, peynir, yumurta enflasyona en büyük aşağı yönlü etkiyi yaptı.

Euro Bölgesi'nde Eylül ayında gıda ve enerji hariç enflasyon ise yıllık yüzde 0.9'luk artış beklentisine karşın yüzde 0.8 yükseldi.

- Enflasyon hedefin altında

Öte yandan, açıklanan enflasyon rakamları Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) fiyat istikrarını sağlamak için hedeflediği "yüzde 2'ye yakın seviyenin" oldukça altında gerçekleşti.

ECB Başkanı Mario Draghi, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde düzenlenen basın toplantısında devlet tahvili satın alımını da kapsayan aylık 60 milyar euroluk tahvil alım programına (parasal genişleme) 9 Mart'tan itibaren başlayacaklarını açıklamıştı.

Bu tarihte başlayan söz konusu program kapsamında banka, Euro Bölgesi'nde fiyat istikrarını sağlamayı ve talebi canlandırmayı hedefliyor ancak şu ana kadar enflasyonda beklenen toparlanmanın gerçekleşmemesi nedeniyle, Euro Bölgesi'nde enflasyon baskı altında kalmaya devam ederken, bankanın para politikası tedbirlerini artırabileceği tartışılıyor.

Ayrıca Draghi, Eylül ayında Frankfurt'taki toplantıda petrol fiyatlarındaki düşüşün ve gelişen piyasalardaki yavaşlamanın enflasyon görünümünü daha da kötüleştirmesi durumunda bankanın parasal genişleme programını genişletmeye hazır olduğunu söylemişti.

Bankanın 22 Ekim'de Malta'da gerçekleştireceği basın toplantısında düşük enflasyona karşı yeni tedbirlerin ve parasal genişleme programına ilişkin yeni düzenlemelerin duyurulabileceği öngörülüyor.

AA