Advertisement

Avrupa hisse senedi piyasasındaki olumlu algı, merkez bankası teşviklerinin küresel piyasayı desteklemeye devam edeceğine duyulan güven ile ikinci gün de etkisini sürdürüyor.

Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saatiyle 10:22’de yüzde 0.8 artış ile haftalık kaybını sildi. Yükselişe, petrolün beş gündür ilk defa yükselmesi nedeniyle enerji üreticileri öncülük etti.

Cenevre’de Mirabaud Securities kıdemli hisse senedi trader’ı John Plassard konuya dair “Fed bu yıl faiz artırımına gitmeyebilir, bununla birlikte Avrupa’da ve Japonya’da teşviklerin genişletilmesi hisse senetlerine destek veriyor” yorumunda bulundu ve “Aynı zamanda ham petrol yukarı zıpladı, ABD ve Avrupa kazançları da o kadar kötü değil” dedi.

Avrupa hisseleri, Unilever ve Casino Guichard-Perrachon SA’nın satışlarının tahminleri geçmesi ve Fed’in bu yıl faiz artırımına gitmeyeceği yönündeki spekülasyon nedeniyle dört gündür dün ilk defa tırmandı. Traderlar 2006 yılından beri yapılacak ilk faiz artırımının Mart ayında olacağına yüzde 54 ihtimal veriyor.