Advertisement

Çin’in ABD tahvillerinden geri çekilmesi ile ilgili şiddetli uyarılar yapılsa da bir gerçek göz ardı ediliyor; tahvillere yönelik Amerikan talebi oldukça güçlü.

Bloomberg’in derlediği verilere göre yurtiçi yatırım fonları ihalelerde bu yıl rekor miktarlarda ABD Hazine tahvili satın alırken, ABD’li yatırımcılar da 12.9 trilyon dolarlık piyasadaki paylarını 2012’den bu yana ilk kez artırıyor.

Söz konusu satın alım, Amerika’nın finansman maliyetini kontrol altında tutması bakımından öneme sahip. Çünkü ABD’nin en büyük yabancı kreditörü Çin, yaklaşık 1.4 trilyon dolarlık tahvil varlığını en az 2001’den bu yana ilk kez azaltıyor. Gösterge ABD Hazine tahvil faizleri bu yıl gerileyeme göstererek neredeyse herkesi şaşırttı. Faizleri geçtiğimiz hafta yüzde 2’nin altına indi.

Felaket öngören senaryoları ABD’nin Çin’in aldığı aksiyon ile kırılgan hale geleceğini öngörüyordu. Ancak Amerikalıların Hazine tahvillerine yöneldiği gerçeği daha derin bir endişeye işaret ediyor olabilir; ücret artışlarındaki zayıflık ve düşük seyreden enflasyon ile sıkıntı içinde olan dünyanın en büyük ekonomisi Fed’in faiz oranlarını artırmasına hazır olmayabilir.

RBC Global Asset Management ABD sabit getiri yöneticisi Brandon Swensen, “Küresel büyüme, enflasyon ve faizler ile ilgili daha karamsar bir bakış geliştirdiğinizde, para yöneticileri bu ortamda ABD Hazine tahvilleri alacaktır” dedi.