Advertisement

(16:00'da güncellendi)

Altın, güçlenen ABD ekonomisine ilişkin işaretler ve Çin'de beklenenden hızlı gelen büyüme rakamının Fed'in faiz artırımına gidebileceği beklentilerini güçlendirmesinin ardından düşüşünü üçüncü güne taşıdı.

ABD'de Cuma günü özel sektörün açıkladığı Tüketici Güveni verisi bu ay tahmin edilenden daha fazla yükseldi ve bir gün önce açıklanan veri işsizlik başvurularının önceki hafta 40 yılın en düşük seviyesine gerilediğini gösterdi. Dolar Pazartesi günü fazla değişmedi ve iki günlük kazancını korudu. Çin ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 6.9 büyüdü ve yüzde 6.8 olan beklentyi aştı.

Altın fiyatları Perşembe günü, tüm dünyada olumsuz çıkan verilerin, traderların Fed'in faiz artırımını gelecek yıla kadar bekleteceği bahsini güçlendirmesine neden olmasının ardından üç ayın en yüksek seviyesine çıktı. Fed fonları (Fed'in gösterge faizi) vadelileri, Aralık'ta faiz artırımı olasılığının, Çarşamba günkü seviyesi olan yüzde 27'den yüzde 32'ye çıktığını gösterdi. Dolar 10 önemli para birimi karşısında yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Stewart & Mackertich Wealth Management Pvt, raporunda, "Güçlenen ABD verilerin Fed'in yıl sonundan önce faiz artırımına gidebileceği beklentilerini kuvvetlendiriyor," dedi ve güçlenen doların da altın üzerinde baskı oluşturduğunu sözlerine ekledi.

Spot altın yüzde 0.4 düşerek Londra saati ile 11:03'te ons başına 1,173.01 dolara geriledi. Metal Perşembe günü 1,191.67 dolar ile Haziran ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı ve bu yıl fazla değişmedi.

ABD Faizleri

Yüksek borçlanma maliyetleri, yatırımcısına faiz ödemesi yapmayan altının cazibesini azaltıyor. Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları, Bloomberg'in derlediği verilere göre, Cuma günü 5 ton düştü ve bunun sonucu geçen haftaki artışını 8.3 tona daralttı.

Spot gümüş yüzde 0.9 düşüşle ons başına 15.9086 dolara indi. Platin fazla değişmezken, palladyum yüzde 1 düşüşle ons başına 689.70 dolara geriledi.

(16:00'da güncellendi)