Advertisement

Shangai Bileşik Endeksi yaklaşık yüzde 1 kazancı sildi ve saat 13:14 itibariyle yüzde 0.1 düşerek 3,387.37 puana geriledi. Geçen haftanın en iyi performans gösteren teknoloji ve telekom şirketleri düşüşe öncülük etti.

Aracı kurum şirketlerinin hisseleri, piyasada işlem hacminin yedi haftanın en yüksek seviyesine çıkması ve kredili işlemlerin yükselişini yedinci güne taşıması sonucu değer kazandı.

Çin GSYİH’sı, Çin Ulusal İstatistik Bürosu’nun Pazartesi günü açıkladığı verilere göre, Eylül sonunda biten üç auylık dönemde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6.9 büyüdü. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre büyümenin yüzde 6.8 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyordu. . Yine de açıklanan büyüme rakamı 2009’un ilk üç ayından beri en düşük büyümeyi işaret etti ve hükümetin bu yıl için koyduğu yüzde 7’lik hedefin altında kaldı. Sanayi üretimi, tahminlere paralel bir şekilde, Eylül ayında yüzde 5.7 yükseldi.

Hong Kong'da Shenwan Hongyuan Group Co. traderı Yen Chiu konuyla ilgili olarak, “Büyüme verisi tahmini aştığı için, teşvik umutları açısından algı olumlu fakat yine de hükümetin hedefinin altında” dedi.