Advertisement

(17:00'de güncellendi)

Hindistan'da pozitif gelen bilançolar ve riskli varlıklara olan talebin artmasıyla Türkiye hisse senetlerinde ralli devam ederken çoğu gelişen piyasa hissesi yükseldi. Zayıf emtia fiyatları Güney Afrikalı altın üreticileri için baskı oluştururken Rus Ruble'si petrolle birlikte geriledi.

Dünyanın en büyük petrol rafineri kompleksi Reliance Industries tahminlerin üzerinde kar açıklamasıyla yüzde 5.6 değer kazandı. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye'ye mülteciler için 3 milyar Euro civarında mali yardımdan yana olduğu haberleriyle Borsa İstanbul gün içinde yüzde 1.5 yükseldi. Johannesburg'taki altın üreticileri Gold Fields ve AngloGold Ashanti külçe altının üçüncü günde de düşmesiyle en az yüzde 3.8 değer kaybetti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.4 kadar kayıp ve kazançlar arasında gidip geldikten sonra Londra saatiyle 2:02'de 865.40 puan oldu. Endeks Ekim'de yüzde 9.3 ralli yaptı. Çin'de bugün açıklanan GSYH verisi ülkenin 3. çeyrekte beklentiden hızlı büyüdüğünü ancak yine de 2009'dan beri en yavaş büyümeyi gerçekleştirdiğini gösterdi.

Londra'daki Amiya Capital'de stratejist olan Michael Wang "Çin verisi istikrarlı hale gelir ve Fed'in Aralık'ta faiz artışı kesinlik kazanmazsa gelişen ülke hisselerinde ralli sürebilir" dedi.

Brent petrolün 50 doların altına düşmesi Rus para birimine baskı yaptı ve para birimi yüzde 1.3 değer kaybederek Ekim'deki %5.3'lük rllisinin bir kısmını geri aldı. Malezya para birimi ringgit bugün yüzde 0.7, Güney Afrika randı ise yüzde 0.9 değer yitirdi.

Hindistan borsaları ise Reliance Industries'in 4 ayın en yüksek seviyesine çıkmasıyla yüzde 0.5 değerlendi. Brezilya Devlet Başkanı  Dilma Rousseff'in piyasaları Maliye Bakanı oaquim Levy'nin görevde kalacağı konusunda güven vermesiyle real yüzde 0.7 değer kazandı.

Bu ayki ralliye rağmen MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bu yıl yüzde 9.5 değer kaybetti.

(17:00'de güncellendi)