Advertisement

Çin, küresel finans krizinin ardından batık kredilerle mücadelede aşırı riskli olarak varsaydığı enstrümanı geri çağırma çağrıları ile karşı karşıya kaldı.

China Construction Bank Corp. Ağustos ayında batık kredi menkul kıymetleştirmeyi değerlendirdiğini belirtmişti. Menkul kıymetleştirmede bankalar sorunlu kredileri yatırımcılara satmak üzere tahvile dönüştürüyor. Bir merkez bankası yetkilisi Mayıs ayında bu tip ürünlerin çalışma altında olduğunu söylese de regülatörler bu ay planlar üzerinde yorum yapmayı reddetti. 2009 öncesine kadar sadece üç Çin firması bu tip tahvilleri ihraç etti.

Başkan Xi Jinping, bankaların 2008’den bu yana en büyük batık kredi yığınını azaltmasına yardımcı olma baskısı görüyor. Gerileyen kurumsal karlar, artan temerrütler ve hisse senetlerindeki gerileme kredi yükünü kötüleştirdi. R&R Consulting’e göre bankaların sorunlu kredileri defterlerinden çıkarmasına izin veren yapılar ihtiyatlılığı teşvik etmeyecek.

R&R Consulting yöneticilerinden Ann Rutledge, “Çin’in varlığa dayalı menkul kıymet piyasası inşasında gerçek bir gücü olsa da zayıf noktası risk ölçümünde” dedi.

Çin Merkez Bankası (PBOC), batık kredilere dayalı ürünlerin menkul kıymetleştirilmesi ile ilgili pozisyonu konusunda yorum yapmayı reddetti.