Advertisement

Körfez Bölgesi’ndeki bankalar, Türkiye’de en az 6 yıldan bu yana en çok kredi verme işini yapıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar gibi ülkelerin bankaları, Türkiye’deki kuruluşlara bu yılın ilk altı ayında verilen sendikasyon kredilerini yüzde 50 artırarak 2.4 milyar dolara yükseltti. Bloomberg’in derlediği verilere göre söz konusu rakam en az 2009’dan bu yana herhangi tam yıllık veriden yüksek.

Basra Körfezi’nin en büyük bankası Qatar National Bank SAQ’nin  Finansbank AS’yi satın almak için öncü görüşmeler yapması ve Dubai’den Mashreqbank PSC’nin Türkiye’de genişleme opsiyonları araması ile birlikte satın alım işleri ivmeleniyor.

Söz konusu trend, Körfez bankalarının getirileri artırmak ve tüketici tabanını yurtiçindeki sınırlı piyasadan çeşitlendirmek için bölge dışına baktıklarına işaret ediyor. Türk Lirası’nın gerilemesi, politik belirsizlik ve terör saldırıları gibi faktörler Türkiye’de büyümenin risklerini öne çıkarsa da Türkiye’nin büyümekte olan ekonomisi Orta Doğu’nun en büyüğü olmayı sürdürüyor. Türkiye’nin nüfusu, Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi’nin 6 üyesinin toplamından yüksek.

Bahreyn’deki Securities & Investment Co. banka analistlerinden Chiradeep Ghosh, “Genel ekonominin büyümedi ve demografinin çok elverişli olması ile birlikte pek çok kredi fırsatı bulunuyor. Getiriler oldukça çekici ancak en büyük risk bankaların defterine almak zorunda olacağı ve bir maliyete hedge edeceği para birimi” dedi.

Lira bu yıl yaklaşık yüzde 20 gerileyerek Bloomberg’in takip ettiği 24 para birimi arasında Brezilya realinin ardından en büyük düşüşü gösterdi.