Advertisement

Çin hisse senedi piyasasının en az bir bölümü için sert yükselişler geri döndü.

Yatırımcılar, ChiNext Bileşik Endeksi’nde 16 Ekim’de 5 milyar hisse senedinde işlem gerçekleştirdi. İşlem hacmi bu yılki ralli sırasında görülen en yüksek seviyeyi geride bıraktı. Küçük ölçekli teknoloji şirketleri tarafından domine edilen Şenzen göstergesi, 15 Ekim’deki düşük seviyesinden yüzde 34 yükseliş gösterdi. Traderlar şehrin hisse senetlerini satın almak için üst üste 7 gün ekstra borçlanma gerçekleştirdi.

Çin’in en küçük, en volatil ve en pahalı hisse senedi kontratlarına olan iştahın canlanması, vadeliler piyasasının neredeyse ölü olması ve Şanghay’daki zayıf toparlanma ile çelişiyor. Şanghay’da işlem hacmi zirve seviyesinin yarısından düşük seyrediyor. Pazartesi günü açıklanan verilere göre dünyanın en büyük ikinci ekonomisi son çeyrek dönemde 2009’dan bu yana en yavaş hızda genişledi.

Hong Kong’daki Reorient Financial Markets Ltd. baş Çin ekonomisti Steve Wang, “Makro göstergelerin iyi görünmemesi ile birlikte yatırımcılar, hükümetin teknoloji şirketlerini desteklemek için teşvik sunacağı spekülasyonu yapıyor. Küçük hisselere dönmenin hızlı kazançlar için daha kolay olduğuna inanıyor gibi görünüyorlar” dedi.

Bloomberg’in derlediği verilere göre traderlar Şenzen hisselerinde borçlanılan para ile alınan varlıklarını Cuma günü üst üste 7. günde de artırdı. Söz konusu dönem, iki ayın en uzun süreli artışı olarak kaydedildi ve kredili işlemler 367.3 milyar yuana (58 milyar dolar) yükseldi. Ancak bu miktar Haziran ayındaki seviyenin yüzde 53 aşağısında.