Advertisement

Asya hisseleri, ham madde sektöründeki düşüşlerin kayıplara öncülük etmesi ile birlikte geriledi ve böylece bölge hisse senetlerinin gösterge endeksi beş yıldan bu yana görülen en büyük aylık kazancının bir kısmını geri verdi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yaklaşık yüzde 0.1 düştü ve Tokyo saatiyle 09:08’de 134.01 puan seviyesine geriledi. Endeks bu ay Pazartesi günü itibariyle yüzde 8.3 yükselerek Eylül 2010’dan beri en iyi aylık performansını göstermeye yöneldi. Bu yükselişte Çin hisselerinin rallisi ve traderların Fed’in faiz artırımına dair beklentilerini ertelemesi etkili oldu. Küresel hisse senedi piyasasında Ekim ayında görülen artışlar, küresel hisse senetlerinin değerini 4 trilyon dolardan fazla artırdı.

Sydney’de Perpetual Ltd.’nin baş yatırım stratejisti Matthew Sherwood, “Üç haftalık toparlanma süreci tükenme noktasına yaklaşıyor” dedi ve “Değerlemeler yükseldi ve 2016 karları değerlemelere katılmadı” diye ekledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi'nde Bloomberg verilerine göre, Ekim ayı yükseliş süreci, değerlemeleri beş yıllık ortalamanın üzerine çıkardı. Aynı zamanda söz konusu veriye göre Endeks, tahmin edilen karın 13.6 katından işlem görüyor. Hisse senedi kazançları, Yuan’ın Çin hükümeti tarafından Ağustos ayında sürpriz bir şekilde devalüe edilmesiyle tetiklenen geçen çeyrekteki volatilitenin ardından geldi.