Advertisement

Elektrikte yatırımlar EPİAŞ'la güvende olacak

Elektrikte yatırımlar EPİAŞ

Elektrikte gelecekteki yatırımlar EPİAŞ'la güvende olacak ve şekillenecek

26 Ekim 2015 Pazartesi, 11:46 Güncelleme: 26 Ekim 2015 Pazartesi, 11:47

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Elektrik Piyasası İşletme AŞ'nin (EPİAŞ) Borsa işlemlerine başlamasından sonra geleceğe dönük piyasalarda elektrik alınıp satılabileceğini belirterek, "Bu nedenle yatırımcı, 2-3 yıl sonrasına müşterisi varsa yatırım yapmaya karar verecek çünkü elektriğini bugünden satmış olacak" dedi.

Alaboyun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de elektrik tüketiminin son yıllarda beklenenden az gerçekleştiğini dile getirdi. Bu sebeple elektrik arzında fazlalık oluştuğunu ifade eden Alaboyun, özel sektör yatırımcısının gelecek planlarını arz-talep dengesine göre şekillendirdiğini söyledi.

Alaboyun, bu anlamda EPİAŞ'ın, yatırımcıların öngörü oluşturmaları konusunda çok önemli bir işlevi olduğuna işaret ederek, "EPİAŞ borsa işlemlerine başladıktan sonra geleceğe dönük piyasalarda 2-3 yıl sonrasının elektriği bile alınıp satılabilecek. Bu nedenle yatırımcı, 2-3 yıl sonrasına müşterisi varsa yatırım yapmaya karar verecek çünkü elektriğini bugünden satmış olacak, gelecekteki yatırımını garanti altına almış olacak. Yatırımlar burada şekillenecek, onun için EPİAŞ'ı çok önemsiyoruz" diye konuştu.

Resmi açılışının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla yapılacağı EPİAŞ'ta, yüzde 30'luk A grubu hisseler Türkiye Elektrik İletim AŞ'ye, aynı orandaki B grubu hisseler Borsa İstanbul'a verilirken, yüzde 40'lık C grubu hisseler ise özel şirketler arasında paylaştırıldı. 

EPİAŞ, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenecek piyasa işletim lisansı kapsamı dışında kalan enerji piyasası faaliyetleriyle, emisyon ticaretine ilişkin faaliyetlerini de yürütme görev ve yetkisine sahip olacak.

Bölgede enerji merkezi olmayı hedefleyen Türkiye için EPİAŞ'ın aktif olarak faaliyet göstermesinin büyük önem taşıdığı belirtiliyor. 

 

AAÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 101.089 -0,75
USD/TRY 5,6765 -0,03
EUR/TRY 6,3659 -0,11
EUR/USD 1,1205 -0,04
FAİZ 17,68 0,00
ALTIN/ONS 1.421,68 -0,22
BRENT 63,23 -0,05
© haberturk.com
Yukarı