Advertisement

(14:55'te güncellendi)

ABD endeks vadeli kontratları, gösterge endeksin dün Çin'in yuanı sürpriz bir şekilde devalüe ettiği Ağustos ayından bu yana kayıplarını geri almasının ardından aşağı yönde hareket etti. Avrupa hisse senetleri fazla değişmezken, Avustralya doları muadilleri arasında en fazla kazancı getiren para oldu.

Avrupa'da, Royal Dutch Shell Plc gibi enerji üreticileri, petroldeki yükselişin desteği ile değer kazandı ve UBS Group AG ve Standard Chartered Plc'nin kayıplarını dengeledi. Aussie oalrak da adlandırılan Avustralya doları, ülke merkez bankasının ekonomik iyileşmeye yönelik işaretlerin güçlendiğini kaydetmesinin ardından değer kazanırken, euro, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin Frankfurt'ta yapacağı konuşma öncesi değer yitirdi.

Hellerup, Danimarka'da Saxo Bank A/S'nin bireysel bankacılık biriminin şef yatırım yetkilisi Teis Knuthsen, "Herşey güven ile ilgili," dedi ve "İnsanlar halen temkinli, ancak şimdi küresel ekonomik toparlanma düşünüldüğünde biraz daha az şüpheciler. Eğer şirketler de bu ortamda güçlenme gösterirlerse, tek ihtiyacının yıl sonu rallisini desteklemek olacak. Şimdilik halen daha fazla işarete ihtyacımız olduğunu düşünüyorum" şeklinde görüş bildirdi.

Çin'in 11 Ağustos'taki sürpriz devalüasyonu, küresel piyasaların 2011'den bu yana en volatil çeyreği yaşamasına neden oldu ve Fed'i Eylül ayında küresel finans piyasalarına yönelik riskleri iaşret ederek faizi sıfır seviyesinde tutmaya devam kararı almaya yöneltti. Dikkatler, Japonya ve Avrupa'nın, Fed'in 2015 sona ermeden önce faiz artırımına gitme ihtimalinin yükseldiği bir ortamda, teşviklere önem vereceklerini işaret etmeleri ile birlikte, merkez bankalarına çevrildi.

Piyasalar

Aralık vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi E-mini kontratları, New York saati ile 06:00'da yüzde 0.2 aşağıda seyrediyordu. Nasdaq 100 vadelileri de, endeksin dün 15 yılın en yükseğine ulaşmasının ardından yüzde 0.2 geriledi.

Petrol ve doğalgaz üreticileri, Stoxx Europe 600 Endeksi'ndeki 19 sektör arasında en fazla kazandıran grup olurken, bankalar en fazla kaybettiren oldu. Bunun sonucu endeks dünkü kapanış seviyelerinde yatay seyretti.

Euro dolar karşısında yüzde 0.3 düşerek 1.0984 seviyesine indi. Draghi, Avrupa piyasalarının kapanmasının ardından, AMB'nin yıllık resepsiyonunda bir konuşma yapacak.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 yükseldi ve son dört günde ilk kez yukarı yönde hareket etti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.6 yükseldi ve yükselişini üçüncü güne taşıdı. Türk Lirası dolar karşısında dünkü yüzde 3.2'lik tırmanılının ardından geriledi.

ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi fazla değişmeyerek yüzde 2.18'de kaldı.

Brent petrolü yüzde 0.6 yükselişle varil başına 49.07 dolara çıkarken, Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 0.8 değer kazanarak 46.49 dolara ulaştı.

Altın yüzde 0.2 düşerek ons başına 1,131.60 dolar oldu.

(14:55'te güncellendi)