Advertisement

Asya hisse senetleri,  Çin'in bu yıl Hong Kong ve Shenzhen piyasaları arasındaki hisse sendi işelm linkini açacağını işaret etmesi ve Japan Post'un halka arzı yapılan birimlerinin ilk işlem günündeki yükselişinin desteği ile Jaoponya hisselerinde görülen çıkışın desteği ile sıçrama yaptı. Avustralya doları, gelişen piyasa paraları ile birlikte ralli yaptı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi'ndeki 10 sanayi grubunun tümü yukarı yönde hareket ederken, Hong Kong Exchanges & Clearing Ltd. ve Çinli aracı kurumların hisseleri değer kazandı. Japan Post'un bankacılık birimi ve holding şirketi, yılın en büyük halka arzının ardından en az yüzde 17 yükseldi. Tayvan hisse senetleri, Başkan Ma Ying-jeou'nun Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile Cumartesi günü Singapur'da bir araya geleceğini açıklamasının desteği ile yükseldi. Aussie olarak da adlandırılan Avustralya doları, merkez bankasının faizi sabit tutmasının ardından ikinci işlem gününde de değer kazandı ve Malezya ringgiti yükselişini üçüncü güne taşıdı. Altın ve sanayi metalleri yükseldi.

Sydney'de CMC Markets şef piyasa stratejisti Michael McCarthy, "Açık bir şekilde, risk varlıklarına destek geldiğini görüyoruz," dedi ve "Halen ABD merkez bankasının ne zaman faiz artırmaya başlayacağına ilişkin belirsizlik var, ancak Çin ekonomisi etrafındaki kötümserlik bulutları dağılmaya başladı. Çinli yetkililerden ekonomiyi desteklemeye yönelik taahhütler var" şeklinde görüş bildirdi.

Daha fazla teşvik ve finans piyasası reformunun dünyanın en büyük ekonomisi Çin'in görünümüne yönelik endişeleri bir miktar azaltması ile birlikte, yatırımcılar yeniden ABD ekonomisinin büyümesi üzerinde odaklanıyor. Fed Başkanı Janet Yellen çarşamba günü Kongre'de konuşma yapacak ve bu hafta açıklanacak olan ABD istihdam verileri faiz artırımı kararı üzerinde etkili olabilir. Avustralya ve Japonya politika yapıcıları son toplantılarında ilave teşviklere gitmekten kaçınırken, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario draghi, yetkililerin gelecek ay ekonomiye daha fazla destek gerekip gerekmediğini yeniden inceleyeceğini söyledi.

Piyasalar

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 13:03'te yüzde 1.7 yukarıda seyrediyordu ve 15 Ekim'den bu yana en büyük günlük kazancına yöneldi. Japonya'da Topix Endeksi yüzde 1.6 yükseldi ve Pazartesi günkü kayıplarının bir kısmını geri aldı. Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yaklaşık yüzde 4 sıçradı.

Japonya'da halk arzı yapılan Japan Post'un sigorta biriminin hisse sentleri yüzde 47 değer kazandı.

Hong Kong'da işlem gören Çin hisse senetlerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 3.9 yükseldi ve endeksteki 40 hissenin tümü değer kazandı.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, dün gösterge endeksin yüzde 0.3 yükselerek rekor seviyenin sadece yüzde 1 uzağına gelmesinin ardından hafifçe yükseldi.

Euro dolar karşısında, Salı günü üç gün süren yükselişini sonlandırmasının ardından yüzde 0.2 gerileyerek 1.0945 seviyesine geldi.

Bloomberg Emtia Endeksi, Salı günkü yüzde 1'lik çıkışın ardından yüzde 0.1 daha yükseldi. Spot altın yüzde 0.4 değer kazanrak ons başına 1,121.67 dolara geldi.