Advertisement

Hollanda'nın en büyük bankası ING Groep NV'nin net karı, marjların iyileşmesi ve kötü krediler için ayrılan provizyonların azaltılmasını ile birlikte, üçüncü çeyrekte yüzde 14 arttı.

Banka'nın net karı, yılın üçüncü üç aylık döneminde, geçen yılın aynı dönemindeki seviyesi olan 928 milyon eurodan 1.06 milyar euroya (1.16 milyar dolar) çıktı. Bloomberg'in anketine katılan 6 analistin tahminlerinin ortalamasına göre, Banka'nın 975 milyon euro kar açıklaması bekleniyordu.

CEO Ralph Hamers, Amsterdam merkezli ING'yi, küresel bir finans şirketinden, Avrupa üzerinde odaklanan bir bankaya dönüştürüyor. Bankaların kar marjları, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) faizi rekor düşük seviyede tutması ve regülatörlerin bankalara mevduatları artırması yönünde baskı yapması ile birlikte tasarruf yapanların ellerindeki paralar için rekabetin artmasından dolayı baskı altında.

ING, bankacılık işlemlerinden elde edilen karın, geçen yılki seviyesi olan 1.01 milyar eurodan 1.08 milyar euroya çıktığını ve kötü krediler için ayrılan provizyonların ise 322 milyon eurodan 261 milyon euroya gerilediğini duyurdu.