Advertisement

Şirketten yapılan açıklamaya göre, sürdürülebilirlik çalışmalarını ekonomik, çevresel ve toplumsal boyutlarıyla şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaşan Brisa, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer almaya hak kazandı. Endeks kriterlerinden başarıyla geçen Brisa, Kasım 2015-Ekim 2016 döneminde listede yer alacak.

Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi, borsada işlem gören ve kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst seviyede olan şirketlerin paylarından oluşuyor. Çevre, biyoçeşitlilik, iklim değişikliği, insan hakları, yönetim kurulu yapısı, rüşvetle mücadele, iş sağlığı ve güvenliği kriterlerine göre değerlendirme yapılarak endekste yer alan şirketler belirleniyor.

Endeks, sürdürülebilirlik ve kurumsal sosyal sorumluluk ilkelerini benimseyen şirketleri ayırt edip bu şirketlere yatırım için bir teşvik sağladığı gibi, varlık yöneticileri için sürdürülebilirlik ilkelerine dayalı fonlar, borsa yatırım fonları ve yapılandırılmış ürünler gibi çeşitli finansal ürünler açısından da bir piyasa barometresi görevi görüyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Brisa Genel Müdürü Yiğit Gürçay, şirket olarak sürdürülebilir büyüme ile tüm paydaşlara değer katmak için çalıştıklarını belirterek, bu misyonla sürdürülebilirliği tüm süreçlerin merkezine yerleştirdiklerini dile getirdi.

Gürçay, şunları kaydetti:

"Ekonomik, çevresel ve toplumsal sürdürülebilirlik performansımızı şeffaf bir şekilde 2012 yılından beri kamuoyuyla paylaşıyoruz. BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'ne katılmaya hak kazanarak önemli bir başarıya imza atmış bulunuyoruz. İstikrarlı büyümemiz ve yatırımlarımızın yanında, kararlı bir şekilde uzun yıllardır devam eden çevresel etkilerimizi azaltma çalışmalarımız, sosyal sorumluluk ve biyoçeşitlilik projelerimiz, eğitim ve spora katkımız ve paydaşlarımıza değer katan programlarımızla Brisa'nın BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde kalıcı olarak yer alacağına inanıyorum."

 

AA