Advertisement

Fed Başkanı Janet Yellen yaptığı sunumda faiz artışının Aralık'ta olacağına dair kesin bir karar olmadığını söyledi. "FOMC üyeleri Aralık'ta adım atılmasının uygun olduğunu düşünüyor" diyen Yellen "Kesin bir karar yok, veriler takip edilecek" ifadesini kullandı.

Fed Başkanı, "Komite, ekonominin istihdam piyasasında daha fazla iyileşmeyi sağlayacak ve orta vadede %2 olan enflasyon hedefine dönülmesini sağlayacak hızda büyümeyi sürdürmesini bekliyor" ifadesini kullandı. Yellen faiz artışının kademeli olacağını bu nedenle konut sektöründeki toparlanmaya zarar vermeyeceğini de kaydetti.

"Ekonomi iyi performans gösteriyor"

Yellen ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'nde yaptığı sunumda küresel dalgalanmadan kaynaklı aşağı yönlü risklerin azaldığını ve ABD ekonomisinin iyi performans gösterdiğini kaydetti.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Ekim'deki bildirisinde hanehalkı harcamaları ve şirket yatırımlarındaki güçlü rakamları işaret ederek Aralık ayında faiz artışını değerlendireceğini bildirmişti. ABD'de Eylül'de işsizlik oranı %5.1'de kalmıştı. Ekim ayına ilişkin veriler ise Cuma günü açıklanacak. Fed 3.5 yıldan daha fazla süredir %2 olan enflasyon hedefini tutturamıyor. Ekim ayı bildirisinde faiz artırmadan önce enflasyonun hedefine ulaşacağı konusunda 'emin' olmak istedikleri vurgulanmıştı. 

ABD ekonomisi yılın 3. çeyreğinde %1.5 büyümüştü. Bloomberg anketine katılan analistler yılın son çeyreğinde ekonominin yıllık bazda %2.7 büyümesini bekliyor. 

Yellen bugünkü sunumunda Fed'in bankaları ve finansal sistemi istirarlı hale getirmek için 2008'den bu yana attığı adımlara da değindi. Başkan, ABD'de bankaların iyileştiğini ancak bazı problemlerin hala mevcut olduğunu söyledi. Ülkenin büyük bankalarının hala risk yönetimi konusunda zorluklar yaşadığını kaydeden Yellen bu durumun bankalara olan güveni baltaladığını vurguladı.

Fed'in bu yılki son toplantısı  15-16 Aralık'ta gerçekleşecek. Başkan Yellen kararın ardından basın toplantısında konuşacak.

BU HABERE YORUM YAZ
 
05 Kasım 2015 Perşembe, 01:06 Misafir ne çektik be yellen senden.öldüreceksen 1 kerede öldür
04 Kasım 2015 Çarşamba, 19:07 Misafir aralıkta faiz artışı geliyor bekleyin