Advertisement

Facebook Inc., mobil reklam çabalarını artırmasının ardından, diğer bir çeyrekte daha beklenenden daha iyi gelir elde etti.

Dünyanın en büyük sosyal ağ şirketi Facebook, üçüncü çeyrekte 4.5 milyar dolar gelir elde etti. Bloomberg'in anketine katılan analistlerin tahminlerinin ortalamasına göre, şirketin gelirlerinin 4.37 milyar dolar seviyesinde çıkması bekleniyordu. Şirket, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, günlük 1.01 milyar ziyaretçinin diğer insanlara bakmak ve statü güncellemelerini paylaşmak için siteye geldiğini belirtti. Aylık kullanıcı sayısı ise yüzde 14 artarak 1.55 milyara çıktı.

Facebook yalnızca kullanıcı sayısını artırmıyor, aynı zamanda bu hızlı artan ziyaretçilerin önüne daha fazla reklam koyuyor. Şirket tüm pazarlama gücünü, geçen çeyrekte ilk kez mobil fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram'a yoğunlaştırırken, temel uygulamasındaki reklam videolarında güçlü bir artış kaydetti. Bu gibi çabalar sonucu, Facebook'un her kullanıcıdan elde ettiği ortalama gelir, geçen çeyrekte, yüzde 2.4 artarak 2.97 dolara ulaştı.

Edward Jones & Co. analisti ve Facebook için "al" tavsiyesinde bulunan Josh Olson, "Facebook'un çekirdek reklam işi halen çok güçlü ve çok fazla olanağa sahip" dedi.

Bazı kalemler dışarıda tutulduğunda hisse başına kar 57 sent seviyesinde gerçekleşti. Analistlerin tahminlerine göre, hisse başına karın 52 sent seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyordu. Net kar ise 806 milyon dolardan 896 milyon dolara çıktı.