Advertisement

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Fed başkanı Janet Yellen ve New York Fed Başkanı William Dudley, faiz oranlarını gelecek ay gibi erken bir sürede artırabileceklerini açıkladıktan sonra Ağustos ayından beri görülen en yüksek seviyeye ulaştı.

Dolar bu ay, Fed’in para politikasını sıkılaştıracağı yönündeki beklentiler ile Avrupa ve Japonya para politikası otoritelerinin parasal genişlemeyi sürdüreceği varsayımları nedeniyle, biri hariç on gelişmiş ülke parasının tümünün karşısında değer kazandı. Vadeli kontratlar, Aralık ayında gelecek bir faiz artırımına, Çarşamba günü beklentilerden iyi gelen PMI verisi ve özel sektör istihdam raporuyla, Eylül ayından sonra ilk defa yüzde 58 ihtimal veriyor. Avustralya Doları, merkez bankası başkanını parasal genişlemeye eğilimli duruşunu yinelemesiyle zayıf kaldı.

New York’ta Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Ltd. ekonomisti Naohiro Nomoto, “İyi gelen ABD verisi ve Yellen’ın gelecek ay olabilecek bir faiz artışını destekleyen yorumları, dolar alımını tetikledi. Dolar, piyasaların gelen verilere de dikkate alınarak, faiz artırımına göre fiyatlanması ve getirilerin artmasıyla, kademeli olarak satın alınıyor. Fed yetkilileri harekete geçmeye hazırlanıyorlar gibi görünüyor” dedi.

Doların, on önemli para birimi karşısındaki durumunu takip eden Bloomberg Dolar Spot Endeksi, New York’ta yüzde 0.7 yükseldikten sonra, Tokyo saatiyle 12:02’de değişmeyerek 1,216.58 puan seviyesinde kaldı. Endeks, 28 Ekim’de, 7 Ağustos beri gördüğü en yüksek seviye olan 1,219.81 puan seviyesine ulaşmıştı. Euro karşısında 1,0866 seviyesinden 1.0867 seviyesine gelen dolar, Çarşamba günü, 21 Temmuz’dan beri kaydettiği en yüksek seviye olan 1.0844 düzeyine gelmişti.

Avustralya doları, ABD dolar karşısında Perşembe günü yaklaşık yüzde 0.3 düştükten sonra, yatay seyrederek 71.47 sent seviyesinden alıcı buldu.      

BU HABERE YORUM YAZ
 
05 Kasım 2015 Perşembe, 11:39 Misafir Hani 2.70 pşacaktı