Advertisement

Societe Generale SA, kendi borçları ile ilgili muhasebe kazançları ve iyileşen tüketici bankacılığı sonuçlarının işlem gelirlerindeki düşüşe ağır basmasının ardından, üçüncü çeyrekte karını yüzde 28 artırdı.

Fransa'nın ikinci en büyük bankasının karı, yılın üçüncü üç aylık döneminde, geçen yılki seviyesi olan 882 milyon eurodan 1.13 milyar euroya (1.23 milyar dolar) çıktı. Bloomberg'in anketine katılan altı analistin tahminlerinin ortalamasına göre, Paris merkezli bankanın 840 milyon euro kar açıklaması bekleniyordu.

Bankanın tüketici bankacılığından karı, gelirlerin artması ve kötü krediler için ayrılan karşılıkların azalmasından dolayı yüzde 17 sıçradı. Banka, önümüzdeki beş yıllık sürede "dijital inisiyatiflere" 1.5 milyar dolar yatırarak Fransa'da mobil ve online bankacık uygulamalarını hızlandırma ve şube ağını yüzde 20 azaltmaya ilişkin planlarını duyurdu.

Banka CEO'su Frederic Oudea, "Banka, iyi ticari performansve maliyet ve riskler üzerinde süregelen kontrolden dolayı güçlü sonuçlara ulaştı," dedi ve "Bankacılık dünyasında hız kazanan dijital devrim süreci ile birlikte, Fransa'da perakende bankacılık modelimizin daha hızlanmasını ve daha fazla dönüşüm içinde olmasını kararlaştırdık" şeklinde görüş bildirdi.