Advertisement

Gelişen piyasa hisseleri, Amerika'da yıl sonundan önce gerçekleşmesi beklenen faiz artışına bağlı olarak düştü ve gösterge endeks böylece dört gün içinde ilk kez aşağı yönde hareket etti.

Çin'de Şanghay Birleşik Endeksi, hükümetin destek çabalarının etkisi ile, boğa piyasasına girmeye yöneldi. Şanghay Birleşik Endeksi yüzde 3.1 oranında arttı, bu yılın en düşük seviyesine indiği 26 Ağustos'tan itibaren yüzde 20'den fazla bir artış gerçekleştirdi. Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 1.1 yükselirken, Endonezya'da göstergge endeks, ekonomik büyümenin beklentilerin altında çıkmasının ardından düştü. Malezya ringgiti gelişen Asya para birimleri arasındaki düşüşe öncülük etti. 

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, Hong Kong saati ile 13.00'te yüzde 0.2 düşerek 866.81 seviyesine indi. Vadeli kontratlar, Fed'in Aralık ayında faiz artırımına gitme ihtimalini yüzde 56 olarak gösteriyor. Bu olasılık üç hafta önce yüzde 27 seviyesindeydi. Fed başkanının ABD ekonomisindeki iyileşmenin Aralık ayında faiz artırımı için zemin yaratmasının ardından riskli varlıklara olan talep azaldı. 

Bireysel yatırımcılar, Çin'de hükümetin hisse senedi fiyatlarını desteklemek ve hisselerin topalm değerinde meydana gelen 5 trilyon dolarlık erimeyi durdurmak için aldığı aşırı tedbirlere piyasanın tepki vermesi ile birlikte piyasa geri geliyor. 

Kuala Lumpur'da, Phillip Capital Management Bhd'den Ang Kok Heng, "Amerika'daki faiz artırımı kaçınılmaz bir durum, tek konu ne zaman gerçekleşeceği. Çin piyasası hala belirsiz ve volatile sözkonusu. Boğa piyasası olsa bile, piyasa perakende yatırımcılar tarafından domine ediliyor ve beklentilere duyarlı hareket ediyor. Halen hisse senedi alıyoruz ve bazı portföyleri değiştiriyoruz" şeklinde görüş bildirdi.