Advertisement

İngiltere Merkez Bankası bugünkü toplantısında gösterge faizi değiştirmeyerek rekor düşük seviye olan yüzde 0.50'de bıraktı ve 375 milyar sterlin büyüklüğündeki varlık alım programını değiştirmedi.

İngiltere Merkez Bankası faiz artışının zamanlaması konusunda temkinli duruşunu sürdürürken bu yıl ve gelecek yıl için büyüme ve enflasyon tahminlerini aşağı çekti.

Londra'da yapılan açıklamada tüketici fiyatlarının 2016'nın 2. yarısına kadar -bankanın hedefinin yarısından daha az olan - %1'in altında kalacağı ve bu görünümde aşağı yönlü riskler olduğu belirtildi. Güçlü pound'un enflasyonu aşağı yönlü baskılamayı sürdüreceği ve bu etkinin ancak yavaşça kaybolacağı kaydedildi.

Bankanın yeni tehminleri politika yapıcıların %0.50 olan rekor düşük faizi yatırımcıların beklediğinden erken artırmaya başlayabileceğine işaret ederken yetkililer gelişen ülkelerdeki riskler ve zayıf enflasyon konusunda uyarı yaparak bu beklentiyi dengeledi.

İngiltere Merkez bankası faiz değiştirmeme kararını 1'e karşı 8 oyla alırken çoğu yetkili fiyat baskılarının sıkılaşmaya neden olacak kadar güçlü olmadığını belirtti.

Çeyrek dönemlik enflasyon raporu da İngiltere Merkez Bankası'nın 2007'den beri ilk faiz artırımına yavaşça gideceğini gösterdi. Fed Başkanı Janet Yellen ise veriler güçlü kalmaya devam ettikçe Aralık'ta faiz artışının 'canlı bir ihtimal' olduğunu belirtmişti.

İngiltere Merkez Bankası 2015 ve 2016 büyüme beklentilerini sırayla %2.7 ve %2.5'e indirdi. 2017 beklentisini de %2.7'ye yükseltti.