Advertisement

Gelişen piyasa para birimleri, traderların Fed'in gelecek ayki toplantıda faiz artırımına gideceğine daha fazla inanmaları ve buna bağlı olarak, dolardaki güçlenme ile birlikte riskli varlıklara talebin azalması ile birlikte, düşüşlerini ikinci güne taşıdı.

Rus rublesi, ham petrol fiyatlarının düşüşünü ikinci güne taşıması ile birlikte, en fazla zayıflayan gelişen piyasa parası oldu ve üçgünlük yükselişini durdurdu. 20 gelişen ülke para birimini içeren endeks yüzde 0.2 kayıpla, New York saati ile 11:09'da son bir haftanın en düşük seviyesine indi. Gelişen piyasa hisselerinin göstergesi MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, ham madde şirketlerinin hisse senetleri 10 sanayi grubu arasında en hızlı düşüşü göstermesi ile birlikte, yüzde 0.6 düşerek 863.05 puana geriledi. Şanghay'da hisse senetleri, hükümetin kurtrma çabalarının 5 trilyon doalrlık erimeyi durdurmasının ardından boğa piyasasına girdi.

Fed Başkanı Janet Yellen ve New York Fed Başkanı William Dudley'in her ikisi de, merkez bankasının gelecek ayki toplantıda faiz artırımına gidebileceğini kaydederken, Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, enflasyonun Fed'in hedefinin çok uzağında olmadığını düşündüğünü kaydetti. Vadeli işlem traderları, Fed'in Aralık toplantısında faiz artırımına gitme olasılığını yüzde 58 olarak görüyor. Bu olasılık Ekim ayındaki politika toplantısı öncesi yüzde 33 seviyesindeydi.

Londra'da Union Bancaire Privee kıdemli Döviz stratejisti Koon Chow, "Yükseliş, Fed'den geçen hafta ve dün gelen yorumların etkisi ile, ABD dolarının euro karşısında halihazırdaki yükselişi yakalamak için gerçekleşti," dedi ve "Gelişen piyasa para birimlerinin Fed'in çekim alanında kurtulma ihtimali düşük görünüyor" şeklinde görüş bildirdi.