Advertisement

Çin'de binek oto satışları, hükümetin, dünyanın en büyük otomotiv pazarında talebi canlandırmak için otomobil alımlarında vergiyi düşürmesinin etkisiyle, son yedi ayın en hızlı artışını gösterdi.

Otomobil, SUV ve çok amaçlı araçlarda perakende satışlar geçen ay yüzde 11.3 artarak 1.85 milyon adede çıktı ve bu Mart ayından bu yana en hızlı artışı işaret ediyor. Ocak-Ekim döneminde ise perakende satışlar yüzde 6.4 artışla 16.2 milyon adede tırmandı.

Çin'de 1.6 litre ve daha düşük hacimli motora sahip araçlarda vergiler gelecek yılı sonuna kadar yüzde 5 indirilmişti. Çin'in küresel finans krizinin tam ortasında açıkladığı teşvik tedbirleri dahilinde uyguladığı otomobil alım sübvansiyoları, bu ülkede araç satışlarının 2009 yılında ABD'yi geçmesini sağlamıştı. Bu defa teşvik, yaz stoklarının artması ve yavaşlayan büyümenin oto satışlarını olumsuz etkilemesi ile birlikte, otomotiv sektörü birliğinin lobi çalışmalarının ardından geldi.

Taipei'de Yuanta Securities Co. Ltd.  analisti Claire Su, "Ekim ayında çifte bonus etkisini hissettik," dedi ve "Otomobil üreticileri satışları artırmak için iskontolara gidiyor ve vergi indirimi diğer bonus. Otomobil talebindeki toparlanma muhtemelen dördüncü çeyrekte sürecek ve gelecek yılın ilk çeyreğine sarkacak" şeklinde görüş bildirdi.

Hyundai Motor Co.'nun Beijing'deki bayii Li Chunpei, birkaç durgun aydan sonra, vergi indiriminin satışları yoğunlaştırdığını kaydetti.