Advertisement

(17:55'te güncellendi)

Türk Lirası, ABD'de beklenenden yüksek sayıda artan tarım dışı istihdam verisinin Fed'in Aralık ayında faiz artıracağı beklentisini güçlendirmesi ile birlikte değer kaybetti ve bu hafta AK Parti'nin seçimlerden sürpriz bir şekilde tek başına iktidara yetecek oyu almasının etkisi ile elde ettiği kazancının neredeyse tümünü geri verdi. Tahviller de değer kaybetti.

Türk Lirası dolar karşısında yüzde 1.8 zayıflayarak, TSİ 17:06'da 2.9113 seviyesine geldi ve haftalık kazancını yüzde 0.1'e daralttı. Türk varlıkları, AK Parti'nin tek başına iktidarı kazanmasının ardından, Pazartesi günü, hisse senetlerinin 2013'ten bu yana en büyük rallisini gerçekleştirmesi ve tahvil faizlerinin Aralık ayından bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirmesi ile birlikte güçlü yükselişler gösterdi. Ancak bu kazançlar, daha sonra, Fed'in Aralık ayı toplantısında faiz artırımına gitme olasılığının yüzde 70'e yükselmesi ile birlikte riskli varlıklara talebin düşmesi sonucu aşınmaya başladı.

ABD'de tarım dışı istihdam Ekim ayaında 271,000 arttı ve Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin tümünün üzerinde çıktı. Ankete göre istihdamın 185,000 artması bekleniyordu. İşsizlik oranı ise yüzde 5'e indi.

Londra'da Rabobank International Döviz stratejisti Piotr Matys, Bloomberg News'a yaptığı değerlendirmede, "İstihdam verisi doların Türk Lirası karşısındaki kısa vadeli yukarı eğilimini güçlendirdi," dedi. Fed'in 16 Aralık'ta faiz artırımına gideceği tahmininde bulunan Matys, "Dolar/TL 'deki düşüşlerde" TL karşılığı dolar almayı tercih ettiğini sözlerine ekledi ve liranın 2.9429'a doğru zayıflayabileceği tahmininde bulundu.

Lira dolar karşısında Pazartesi günü, seçimlerden tek başına iktidara yetecek sonuç çıkmasının siyasi alandaki kilitlenmeyi sona erdirmesi ile birlikte 2.7579 seviyesine kadar değer kazandı. Lira daha sonra, Fed Başkanı Janet Yellen'ın, ekonomik verilerin iyi çıkması durumunda, Aralık ayında faiz artırımına gidilebileceğini işaret etmesinin ardından, bu kazançlarının bir kısmını geri verdi. Türkiye ekonomisi, cari işlemler açığını fonlayabilmek için dövize bağımlı olmasından dolayı, fon çıkışlarına karşı en kırılgan gelişen piyasalar arasında gösteriliyor.

Kazançlar Eriyor

10 yıl vadeli tahvillerim faizi 18 baz puan yükselerek yüzde 9.85'e çıktı ve bu haftaki artışı sekiz baz puana yükseltti. İstanbul'da Akbank stratejisti Evren Kırıkoğlu, Bloomberg News'a e-posta yoluyla yaptığı değerlendirmede, Pazartesi günü görülen 38 baz puanlık düşüşün lokal yatırımcıların işlemlerinden kaynaklandığını söyledi ve "Tahviller, yabancı yatırımcıların karlarını realize etmesi ile birlikte, kazançlarını geri vermeye başladı.

Londra'da Bank of America Merrill Lynch'in şef gelişen piyasa ekonomisti Türker Hamzoğlu, Bloomberg News'a yaptığı değerlendirmede, traderlsrın yeni hükümetin "popülist ekonomik vaatlerinin" ekonomi üzerinde nasıl etkisinin olacağı konusunun daha da açıklığa kavuşmasını istediğini söyledi.

Hamzaoğlu, özellikle asgari ücretteki yüzde 30 artış taahhüdünü ve bunun enflasyon üzerindek etkisini işaret etti.

-Bloomberg News-

(17:55'te güncellendi)