Advertisement

ABD hisse endeks vadeli kontratları, dünyanın en büyük ekonomisinin faiz artırımına hazır olup olmadığına dair ipuçları barındırabilecek tarım dışı istihdam raporundan önce sabit kaldı.

Lizbon’da Banco de Investimento Global SA’dan Steven Santos, “Bugün gelecek istihdam raporu çok belirleyici olacak çünkü Yellen, Fed’in, odağını ABD dışı endişelerden yurtiçine kaydırdığının sinyalini verdi. Fakat yatırımcılar, Aralık ayındaki bir yükselişe karşı nasıl pozisyon alacaklarına henüz emin değiller. Böyle güçlü ve hızlı bir sıçramanın ardından göz önünde bulundurulması gereken çok şey var” dedi.

Standard&Poor’s 500 Endeksi Aralık vadeli kontratları, Londra saatiyle yüzde 0.1 azalarak sabah 10:38’de 2,092.75 puan seviyesine geldi. Dayanak gösterge, bu yılın en uzun süreli çıkışı olan altı haftalık kesintisiz yükselişine doğru ilerliyor. S&P 500’ün yılın ilk düzeltme hareketinden sonraki sıçrayışı, yaklaşık 2 trilyon dolar piyasa değerinin ABD hisse senedi piyasasına geri kazandırılmasına destek oldu. Nasdaq 100 Endeks vadeli kontratlar ve Dow Jones Endeks vadelileri yatay seyretti.

Yatırımcılar, Fed’in faiz artırımına gidip gitmeyeceğine ilişkin ipuçları barındırabileceği düşünülen, bugün gelecek ABD tarım dışı istihdam raporuna odaklanmış durumda. Ekonomist tahminlerine göre işgücüne katılım miktarı 185,000 seviyesinde gerçekleşecekken, işsizlik oranı yüzde 5 düzeyinde açıklanacak.