Advertisement

ABD'de beklentileri aşan tarım dışı istihdam verisinin Fed'in faiz artışına gitme olasılığını desteklemesiyle altın yılın en büyük haftalık kaybına ilerledi.

ABD'de bugün açıklanan veriye göre tarım dışı istihdam 271 bin olarak Bloomberg ekonomistlerinin tahminlerini aştı. Ekonomistlerin medyan tahmini 185 bin artıştı. Ortalama saatlik ücret artışı da Temmuz 2009'dan bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

New York'taki ETF Securities'ten Mike McGlone, "Fed harekete geçmek konusunda kararlı ve şu an bunu yapmak için bir nedenleri var. İstihdam rakamı oldukça güçlü" diye konuştu.

Aralık vadeli altının ons fiyatı New York'ta 09:01'de %1.5 düşerek 1,087.40 dolar oldu. Bu hafta altın %4.7 düştü ve 31 Ekim 2014'ten beri en büyük kaybına ilerledi.

Altın fiyatları ABD'de büyümenin dirençli olduğuna dair işaretler ve Fed'in yakın zamanda faizleri arttıracağı beklentisiyle 3. haftalık kaybına ilerledi. Yüksek faiz oranları değerli metale olan talebi azaltıyor.
Fed Başkanı Janet Yellen bu haftaki açıklamasında Aralık ayında faiz artışının 'canlı bir ihtimal' olduğunu belirtmişti.