Advertisement

ABD hisse senetleri, Ekim ayı istihdamının bu yılın en güçlü verisi olmasıyla dalgalandı.  Beklenenden çok güçlü gelen veri, ekonomiye dair, Fed’in faiz artırımına hazırlanmaya başladığı yönündeki söylentiler gibi olumlu yaklaşımları destekledi.

Standard&Poor’s 500 Endeksi, bu yılın en uzun süreli artışı olan kesintisiz yükselişinin altıncı haftasına doğru ilerlerken New York saatiyle sabah 09:32’de yüzde 0.1’den az yükselerek 2,099.29 puan seviyesine geldi.

Bu ay istihdama 271,000 kişinin eklendiğini gösteren veri, Bloomberg anketine katılan tüm ekonomist tahminlerinin üstünde kaldı. İşsizlik oranı yüzde 5’e düştü, ortalama saatlik kazançlar ise bir önceki yıla göre, Temmuz 2009’dan beri görülen en yüksek artışı kaydetti.  

Boston’da LPL Financial Corp. baş ekonomi stratejisti John Canally, “İnsanlar, Aralık’ta faiz artışına hazır olmalı. Şimdi veya o zaman çok kötü bir şey olmadıkça, Aralık ayında faiz artırımına gidilme ihtimalini yüzde 90’larda görüyorum. Ekonominin zayıf bir noktası yok, bu geride kaldı. Her şey, sıkılaştırmayı işaret ediyor” dedi.