Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Ünlü fon yöneticisi Bill Gross, istihdamdaki güçlü artışın ardından Fed'in Aralık'ta faiz artırımı olasılığının % 100 olduğunu söyledi.

Gross,ABD'de Ekim ayında tarım dışı istihdamın 271,000 ile bekleneden çok daha iyi çıktığını ve ücretlerin altı yılı aşkın sürenin en yüksek hızında arttığını gösteren verilerin ardından, Bloomberg Radio'dan Tom Keene ve Michael Mckee'ye yaptığı değerlendirmede, "Harekete geçmeye hazırlar" dedi.

1.4 milyar dolarlık Janus Global Unconstrained Bond Fund'ın yöneticisi Gross, fonunun istihdam raporu öncesi negatif sürede olduğunu söyledi. Bu, Gross'un faiz artışından para kazanmak üzere pozisyon aldığı anlamına geliyor. Gross ayrıca, 30 yıl vadeli tahvillerde kısa pozisyona gittiğini kaydetti ve yatırımcılara risklerini azaltma tavsiyesinde bulundu.

Gross, "Bu nedenle riskten kaçınma şeklindeki işleri yapacağım, yani hisse senetlerine büyük ölçekli yatırım yapmayacağım ve yüksek faizli tahvillere girmeyeceğim" dedi.

Fed'in faiz artırımına gitmesini isteyen Gross, merkez bankasının faizi yılda 50 ila 75 baz puan civarında artırmasını beklediğini söyledi. Gross, öte yandan, güçlü doların küresel finans sistemine zarar vereceğine ilişkin korkuların ise faiz artırımlarının hızını sınırlayacağını sözlerine ekledi.

Gross, "Fed'in faizi kademeli artıracağına inanıyorum" şeklinde konuştu.